Pamięć zaklęta w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2025 01:00
Długotrwała, krótkotrwała, sensoryczna. Świadoma i nieświadoma. Ciała i umysłu. U Johna Locke’a wraz ze świadomością tworzyła tożsamość. Przez Sokratesa porównywana była do tabliczki woskowej, w której nasze spostrzeżenia i myśli tworzą wyciski pamięci. Władysława Kopalińskiego frapowało, że „to, co usiłujemy sobie przypomnieć, objawia nam się dopiero wtedy, gdy zajęliśmy się już zgoła czym innym”.
Chmury
ChmuryFoto: .
Posłuchaj
120:02 [i] 11.02.25 NOCNA STREFA dla portalu (1).mp3 11.02.2025 (Dwójka/Nocna Strefa)
 
Pamięć. Zdolność do utrwalania i odtwarzania informacji. Narażona na zanik, manipulację i przekłamania. Zaciera szczegóły i dopisuje to, co nieistniejące. Jako zjawisko zbiorowe tworzy wspólną świadomość – plemienną, narodową, etniczną, religijną. Otwiera pytania o prawo do bycia zapomnianym w czasach, gdy wszystko pamiętane jest przez przestrzeń cyfrową.
W „Nocnej Strefie” szukać będziemy muzycznych wątków związanych z pamięcią indywidualną i pamięcią przodków – zniekształconą, w rozpadzie, powracającą, odzyskaną.
Grali: Hubert Kostkiewicz, Aleksandra Słyż, Hart Brut, La Nòvia, Weirs and Magic Tuber Stringband, The Caretaker, jablkagruszki i Andaleeb M. Wasif.
***

Tytuł audycji: Nocna strefa 

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 11.02.2024

Godzina emisji: 23.00 

Czytaj także

Sourdure i hybrydowa Oksytania

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 17:00
„De Mòrt Viva” to miejsko-wiejski psychofolk, w którym Ernest Bergez przygląda się francuskiej Oksytanii. Snuje współczesną opowieść o miejscu, w której splatają się zarówno brzmienia skrzypiec, liry i trąbek, ale też bitów i syntezatorów.
rozwiń zwiń