16. Festiwal Nowe Epifanie. Znak równości między rodziną i społeczeństwem

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2025 17:56
Tradycyjnie już w Środę Popielcową startuje Festiwal Nowe Epifanie. To już 16. edycja tego wydarzenia. Festiwal dotyka tematu duchowości człowieka, ale jest skierowany zarówno do osób wierzących, jak i niewierzących. W tym roku motywem przewodnim jest rodzina. O szczegółach tegorocznej edycji opowiedziała w Dwójce dyrektor festiwalu - Katarzyna Lemańska.
Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senk (L) oraz dyrektorka festiwalu Katarzyna Lemańska (P) podczas konferencji prasowej dot. 16. edycji Festiwalu Nowe Epifanie w Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie
Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senk (L) oraz dyrektorka festiwalu Katarzyna Lemańska (P) podczas konferencji prasowej dot. 16. edycji Festiwalu Nowe Epifanie w Centrum Myśli Jana Pawła II w WarszawieFoto: Marcin Kmieciński/PAP

Jak czytamy w opisie wydarzenia: "Festiwal jest adresowany do wszystkich, wierzących i niewierzących, osób zainteresowanych tematyką duchowości człowieka, poszukujących odpowiedzi na ważne pytania i do tych, którzy je stawiają. Budujemy program, który poprzez sztukę dotyka wartości, takich jak: piękno, prawda, dialog, współpraca, wdzięczność, work-life balance, szacunek, zrozumienie, ale współtworzy także wartościowy model uczestnictwa w kulturze. Szczególny nacisk kładziemy na wspólnotowy odbiór sztuki (...)".  

Posłuchaj
14:51 _PR2 (mp3) 2025_03_04-16-30-37.mp3 Katarzyna Lemańska o 16. edycji Festiwalu Nowe Epifanie (Wybieram Dwójkę)

 

Rodzina i społeczeństwo

Katarzyna Lemańska zapytana o rodzinę jako temat przewodni tegorocznego festiwalu zdradziła, że organizatorom wiele w tej kwestii pomógł teatr i spektakle dotykające tematu rodziny. - Na początku myśleliśmy o tym, dlaczego w Polsce coraz bardziej popularny staje się model rodziny nuklearnej, czyli dwupokoleniowej. Często jest to rodzina, która ma tylko jedno dziecko - powiedziała dyrektor.

- To pojęcie rozszerzył nam jednak szybko program teatralny. Rodziną jest wspólnota ludzi. Jej problemy emanują na społeczeństwo. Stawiamy więc trochę znak równości pomiędzy rodziną a społeczeństwem - przyznała.

Wiele wymiarów rodziny w teatrze

Spektakle dotykające tematu rodziny poruszają go w wielu wymiarach. Właśnie taki obraz będziemy mogli zobaczyć na festiwalu. - W spektaklu "Polowanie" bohaterami jest rodzina nuklearna, ale spowinowacona ze swoimi przyjaciółmi. Jest tam pełno sekretów, które wybuchają podczas jednego weekendu. Myślimy także o wspólnocie osób konsekrowanych w spektaklu "Nie smućcie się, Ja zawsze będę z wami" - zapowiedziała.

Czytaj także:

- Bohaterkami tam są wizjonerki z Gietrzwałdu. Jedna z nich po 33 latach wychodzi z zakonu i zakłada własną rodzinę. Obserwujemy jak funkcjonuje ona w swojej własnej rodzinie - dodała Katarzyna Lemańska.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Monika Zając

Goście: Katarzyna Lemańska (dyrektor Festiwali Nowe Epifanie)

Data emisji: 4.03.2025

Godz. emisji: 16.30

dz

Czytaj także

Wystawa "(Nie)Umarła klasa". W świecie wyobraźni Tadeusza Kantora

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2025 19:11
W tym roku mija 50. rocznica premiery spektaklu "Umarła klasa" Tadeusza Kantora – sztuki, która zrewolucjonizowała świat teatralny. Z tej okazji w krakowskiej Cricotece można oglądać wystawę "(Nie)Umarła klasa", która ukazuje nie tylko warsztat pracy Teatru Cricot 2, ale również pozwala stać się częścią legendarnego spektaklu twórcy Teatru Śmierci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"De profundis". Andrzej Chyra twórcą muzycznego monodramu

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2025 20:59
"De profundis" to nowatorski monodram z pogranicza współczesnego koncertu, teatru dramatycznego i opery. Reżyserem jest Andrzej Chyra, który jest również bohaterem przedstawienia, poszukującego odpowiedzi na dylematy współczesności. - W tym spektaklu oddajemy pierwszeństwo muzyce - mówił twórca wydarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca - instytucja z misją

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2025 12:02
W audycji "Wybieram Dwójkę" porozmawiamy między innymi o pojawiających się postulatach dotyczących doboru gatunków muzycznych, które są dofinansowywane przez Instytut Muzyki i Tańca.
rozwiń zwiń