"Sen nocy letniej" w Teatrze Komedia. Reżyser: zasypiam tylko na dobrych przedstawieniach

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2025 19:27
- Przez to, że jest to sztuka, która bardzo silnie operuje na wyobraźni, to widz siedzący w wygodnym krześle, gdy zaczyna sobie wyobrażać różne rzeczy powinien bardziej przebywać w tej rzeczywistości wyobrażonej niż w rzeczywistości dosłownej, która jest na scenie. Jest to stan bardzo bliski snu - mówił w Dwójce Michał Zadara, reżyser spektaklu "Sen nocy letniej".
Michał Zadar opowiedział w Dwójce o spektaklu Sen nocy letniej, który ostatnio wyreżyserował w Teatrze Komedia i o swoich wcześniejszych realizacjach klasycznych komedii
Michał Zadar opowiedział w Dwójce o spektaklu "Sen nocy letniej", który ostatnio wyreżyserował w Teatrze Komedia i o swoich wcześniejszych realizacjach klasycznych komediiFoto: Piotr Nowak/PAP

Zapraszamy na wyprawę, w której komedia styka się z tajemnicą: niebezpieczną, bo odsłaniającą ciemne zakamarki ludzkiej natury, kusicielską i zachęcającą, bo prowadzącą do miejsca, w którym można zobaczyć to, co ukryte - czytamy o spektaklu na stronie Teatru Komedia.


Posłuchaj
16:20 wybieram dwójkę zadara 5.03.2025.mp3 Monika Pilch rozmawia z Michałem Zadarą, reżyserem spektaklu "Sen nocy letniej" w Teatrze Komedia (Wybieram Dwójkę) 

Co wyróżnia dobry spektakl

Twórcy warszawskiej inscenizacji najsłynniejszej komedii Williama Szekspira dają widzom przyzwolenie na spanie w trakcie spektaklu. - Ja sam często zasypiam na dobrych spektaklach. Na złych nie zasypiam. Jest to w pewnym sensie tragiczne, bo przez to nie widzę w całości dobrego spektaklu, ale o to właśnie chodzi w teatrze, żeby odpłynąć. Żeby nie było czuć, co ja sobie wyobraziłem, a co faktycznie wydarzyło się na scenie. Wtedy teatr jest najbardziej skuteczny - przekonywał Michał Zadara.

Powrót do Szekspira

"Sen nocy letniej" to dopiero druga szekspirowska sztuka w dorobku reżysera. Wcześniej, w 2019 roku, był spektakl "Romeo i Julia" w stołecznym Teatrze Studio.

Czytaj także:

- Bliska jest mi pewna muzyczna konstrukcja tej sztuki. Jest temat, jakim jest wyobraźnia. Do tego ucieczka, miłość... Te tematy się przeplatają i urzeczywistniają w różnych wątkach, których jest w tej sztuce cztery. Żaden z nich przy tym nie dominuje, tylko wszystkie ciągle się przeplatają ze sobą. To jest dla mnie super ciekawe - tłumaczył gość "Wybieram Dwójkę". 

W spektaklu występują m.in. Olga Bołądź, Michał Czernecki, Paulina Holtz i Bartosz Porczyk. Najbliższe terminy przedstawień to weekend 28-30 marca br.

***

Rozmawiała: Monika Pilch

Gość: Michał Zadara (reżyser teatralny)

Data emisji: 5.03.2025

Godzina emisji: 17.15

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

dz/kor

Czytaj także

Spektakl "Polowanie". Rywalizacja i utrzymanie hierarchii w rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2025 13:52
Spektakl "Polowanie" podbił serca krytyków na polskich i międzynarodowych festiwalach. Otrzymał nagrodę za najlepszy spektakl Teatru Telewizji/Teatroteki na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" oraz nagrodę dla najlepszej filmowej adaptacji sztuki teatralnej na festiwalu Logcinema Theatre on Films w Buenos Aires. Reżyser tej sztuki - Julia Ruszkiewicz - opowiedziała w Dwójce o przesłaniu, jakie niesie przedstawiana historia, oraz o kulisach pracy nad spektaklem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. Czy możemy mówić o wspólnocie teatralnej?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2025 17:53
W połowie marca w Łodzi rozpocznie się Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem "Wspólnota?". Ewa Pilawska opowiedziała w Dwójce, że w ten sposób organizatorzy chcą sprowokować rozmowę o wspólnocie teatralnej. 
rozwiń zwiń