Rok 2025 zapowiada się dla wrocławskiego oddziału Muzeum Narodowego bardzo pracowicie. Jednym z głównych punktów sezonu, będą obchody 40. rocznicy udostępniania zwiedzającym Panoramy Racławickiej. Na tym jednak nie poprzestano. O szczegółach i wystawach 2025 roku opowiedział w Dwójce Piotr Oszczanowski, dyrektor instytucji.
15:32 W2 2025_01_10-16-30-13.mp3 Jubileusze i liczne wystawy. Plany Muzeum Narodowe we Wrocławiu na 2025 (Wybieram Dwójkę)
40 lat Panoramy Racławiskiej
Dyrektor Piotr Oszczanowski, podkreślił, że w ramach obchodów czterdziestolecia udostępnienia zwiedzającym Panoramy Racławickiej, Muzeum Narodowe będzie chciało zaprosić wszystkich, dzięki którym dzieło przetrwało i wciąż może być prezentowane.
Czytaj także:
"Od szkicu od panoramy"
Na wystawie "Od szkicu od panoramy" zostanie pokazanych kilkadziesiąt szkiców, rysunków i konceptualnych przygotowawczych, które ukazują proces twórczy autorów. - Zaprezentujemy m.in. cztery wielkoformatowe obrazy, które były projektem obrazu prezentowanego w Panoramie Racławickiej mówił dyrektor Oszczanowski.
"Rubens na Śląsku"
W gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu dostępna będzie także ekspozycja zatytułowana "Rubens na Śląsku". - Ta wystawa wpisywać się będzie w polską prezydencję w Unii Europejskiej - zapewnia dyrektor placówki. - Rubens pokazuje, jak Europa została zunifikowana, zjednoczona za sprawą sztuki - tłumaczy.
Twórcy ekspozycji zapowiadają, że będzie to pierwsza w historii wystawa prezentująca wyrazy fascynacji sztuką flamandzkiego malarza na ziemiach historycznych Śląska. Ekspozycja zostanie otwarta 31 maja.
"Moda. Historia osobista prof. Irena Huml (1928-2015)"
Wystawa skupiać się będzie na prezentacji garderoby wybitnej polskiej historyczki i krytyczki sztuki, profesor Ireny Huml. Ekspozycja obejmować ma cztery dekady - od lat 50. do początku lat 90. XX wieku. - Wystawa odnosi się nie tylko do indywidualnej biografii, ale też rzuca światło na historię ubioru w PRL-u i zagadnienia związane z rolą i funkcjonowaniem kobiet w tej rzeczywistości. Inspiruje pytania o trwałość przedwojennych inteligenckich postaw w nowej rzeczywistości, o emancypację, funkcjonowanie kobiet w świecie akademickim i artystycznym, o rodzimą recepcję trendów międzynarodowych i rolę mody w procesach modernizacyjnych - zapewniają twórcy. Ekspozycję będzie można oglądać od 25 lutego.
Europejska sieć kolejowa i zdjęcia Beksińskiego
Wystawa zostanie zaprezentowana w Muzeum Etnograficznym pt. "Dolny Śląsk pnie się w górę. Rzemiosło i przemysł wzdłuż Śląskiej Kolei Górskiej" zobrazuje, jak uruchomienie w 1867 roku połączeń kolejowych pomiędzy Goerlitz, Węglińcem i Wałbrzychem umożliwiło rozwój przemysłu i włączyło Dolny Śląsk w europejską sieć kolejową.
Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej zaproponuje w kwietniu m.in. wystawę zdjęcia autorstwa Zdzisława Beksińskiego. Ekspozycja ma pokazać artystę jako pioniera i poszukiwacza nowych form wyrazu, który "walczył z ograniczeniami współczesnej fotografii".
Muzeum Narodowe we Wrocławiu - podsumowanie roku 2024
Jak podają władze jednostki, w 2024 roku oddział Muzeum Narodowego odwiedziło ponad 750 tysięcy osób. -To imponujący wynik i drugi w historii po 2023 roku. Warto zwrócić uwagę, że Muzeum Etnograficzne osiągnęło w ubiegłym roku wynik historyczny – ponad 31 tysięcy odwiedzających - mówił dyrektor Piotr Oszczanowski.
Jak podał, najwyższa frekwencja, podobnie jak w latach ubiegłych, była w Panoramie Racławickiej. W minionym roku odwiedziło ją ponad 470 tysięcy osób.
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadzenie: Adam Suprynowicz
Gość: Piotr Oszczanowski (dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu)
Data emisji: 10.01.2025
Godz. emisji: 16.30
dz/pg/IAR/PAP/zch