Czym żyje nie tylko stara tradycja? Spotkanie z Januszem Prusinowskim

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2025 08:00
Janusz Prusinowski (ur. 1969 w Mławie) – skrzypek, instrumentalista, kompozytor, badacz folkloru. Dyrektor artystyczny Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. W latach 90. XX grał w zespole "Bractwo ubogich" (1993), był współzałożycielem warszawskiego Domu Tańca (1995), środowiska które dało fundamenty pod rozwój ruchu revival muzyki tradycyjnej (ludowej) w Polsce. 
Audio
Janusz Prusinowski
Janusz PrusinowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Z naszym gościem rozmawiamy Starej Tradycji, Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, przeszłości, przyszłości, starych mistrzach i młodych zdolnych, a także o polskiej prezydencji w UE i białoruskiej mniejszości w Warszawie. - Już 15 lat to robimy, zgłoszeń, laureatów, koncertów, to wychodzi około 160 śpiewaczek, śpiewaków, zespołów, które ku mojej wielkie radości powstały, żeby grać, praktykować, pogłębiać swoje kompetencje i grać na potańcówkach. Dla mnie to przykład ruchu, który się rozlewa jako pewna filozofia. Okazuje się, że kultura ludowa jest w archiwum, ale to też my, część naszej drogi i osobistej wypowiedzi. To dawne muzykowanie może być absolutnie współczesnym językiem ekspresji, wyrazu w muzyce.

CZYTAJ TEŻ:

Janusz Prusinowski: jako dziecko grałem nawet na puszkach po konserwach

Opowieść o muzycznej tradycji, czyli Kaja i Janusz Prusinowscy z nową płytą

Konkurs Stara Tradycja adresowany jest do młodych instrumentalistów, śpiewaków oraz kapel (w wieku do 45 lat), czerpiących ze źródeł polskiej muzyki wiejskiej. Cel konkursu to promowanie młodych muzyków i śpiewaków – kontynuatorów muzyki wiejskiej z konkretnych regionów Polski (współczesnych lub historycznych) oraz poszukiwanie formuły na obecność tej muzyki we współczesnej kulturze. Jury – w składzie: Ewa Grochowska, Dorota Majerczyk, Andrzej Bieńkowski, Kuba Borysiak, Janusz Prusinowski, wyłoniło Laureatów i Laureatki 15. odsłony konkursu:

Soliści:

– Olga Łoś
– Robert Czupryn
– Katarzyna Stanuch
– Julia Piech

Zespoły śpiewacze:

– Kajbaba
– Kasary
– Środa Kujawska

Kapele:

– Kapela Tryhradzka
– Urwipołcie
– Kapela Maksyma Nakonecznego
– Nierodzinna Kapela Ostrowskich
– Kapela Barankiewiczów
– Kapela Spod Jałowca ze Stryszawy

Wyróżnienia:

– Kapeli “Aż do rana”
– Kapeli Postola
– Nawzajem

Laureatów usłyszymy podczas koncertu 23 kwietnia i w Klubie Festiwalowym "Wszystkie Mazurki Świata".

***

Na audycję Źródła w środę (2.04) w godz. 12.00-12.45 zaprasza Kuba Borysiak.