Pionierskie myśli, artyści i przedmioty, które zrewolucjonizowały sposób myślenia o wzornictwie

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2025 13:22
W "Poranku Dwójki" wybierzemy się na wystawę fotografii "Idea. Forma. Funkcja. Projektowanie i Przemysł w Polsce 1988-1939". Przedstawione na niej zostaną pionierskie myśli, artyści i przedmioty, które zrewolucjonizowały sposób myślenia o wzornictwie. 
Plakat wystawy Idea. Forma. Funkcja. Projektowanie i Przemysł w Polsce 1988-1939
Plakat wystawy "Idea. Forma. Funkcja. Projektowanie i Przemysł w Polsce 1988-1939"Foto: mat.pras.
W dużym przekroju zobaczyć będzie można fotografie kultowych projektów mebli, ceramiki itp. – mówi kurator wystawy Michał Łukasik, który będzie naszym gościem o godz. 8.30.
W audycji także:
  • spotkanie z duetem graficznym - Maxem Skorwiderem i Bogusiem Janiszewskim i rozmowa o książce "Konstytucja. To, o czym dorośli ci nie mówią",
  • efekt spotkania współczesnych artystów z ostatnim dziełem teatralnym Tadeusza Kantora "Dziś są moje urodziny", czyli premiera spektaklu "Jeszcze jest dziś" w Cricotece,
  • rekomendacje kulturalne Rasy Rimickaite - kulturoznawczyni i tłumaczki, byłej attaché kulturalnej Litwy w Polscep;
  • płyta tygodnia.

*** 

Na Poranek Dwójki w czwartek (3.04) w godz. 6.00-9.00 zaprasza Katarzyna Sanocka.

Zobacz więcej na temat: Katarzyna Sanocka
Czytaj także

Polska Opera Królewska włącza kolejne dzieło G.F. Haendla do swojego repertuaru

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2025 16:32
Po Rodelindzie, Rinaldzie, Imeneo oraz Acisie i Galatei do swojego repertuaru Polska Opera Królewska włącza kolejne dzieło Georga Friedricha Haendla, ale tym razem dość nietypowe - świeckie oratorium. Wyjątkowe miejsce wśród wszystkich oratoriów mistrza z Halle zajmuje "Il trionfo del Tempo e del Disinganno". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Il trionfo del tempo e del disinganno". Tak Haendel obszedł papieski zakaz wystawiania oper

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2025 09:37
- Oratorium "Il trionfo del tempo e del disinganno" powstało w okresie, gdy w Rzymie zakazano wystawiania oper. Natomiast publiczność włoska, tak bardzo przyzwyczajona do obecności opery w życiu kulturalnym, znajdowała najróżniejsze sposoby na to, żeby kontynuować tę twórczość - mówił w Dwójce Waldemar Raźniak, reżyser premierowego spektaklu Polskiej Opery Królewskiej.
rozwiń zwiń