50 lat "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy. Muzeum Kinematografii zorganizowało wystawę

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2025 18:03
Mija 50 lat od premiery "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy. To film, który wpisał się w kanon polskich produkcji. Opowieść oparta na powieści Władysława Reymonta nie jest jednak dokładnym odwzorowaniem lektury. O tym, co przy pracy nad filmem planował Andrzej Wajda, można przekonać się w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Mija 50 lat od premiery Ziemi obiecanej Andrzeja Wajdy
Mija 50 lat od premiery "Ziemi obiecanej" Andrzeja WajdyFoto: shutterstock/Marcin Niemiec

W filmie wystąpiło kilkudziesięciu aktorów i ponad stu statystów. Niezapomnianą muzykę stworzył do niego Wojciech Kilar. Obraz, którego oficjalna premiera odbyła się w warszawskim kinie Relax, został znakomicie przyjęty przez publiczność. W premierowym, 1975 roku obejrzało go ponad 6,5 mln widzów.


Posłuchaj
21:51 [i] 12.02 Zmiana Klimatu PR24 ubrania.mp3 Marta Pęczak mówi o ubraniach ze śmietnika ( Zmiana klimatu)

 

Oryginalne dzieło

Muzeum Kinematografii w Łodzi zorganizowało wyjątkową wystawę pt. "Pół wieku »Ziemi obiecanej«". To hołd dla Andrzeja Wajdy i dla wszystkich, którzy współtworzyli ten obraz.

- W scenariuszu znalazły się sceny, które nie mają swojego pierwowzoru w literaturze. Dzięki temu ten film ma jeszcze większy pazur i dynamikę niż książka, która opisuje szczególny czas rozwoju Łodzi, kiedy jedni walczą o miliony, a drudzy walczą o przeżycie kolejnego dnia - wyjaśniła Marzena Bomanowska, dyrektor Muzeum.

Zapiski Andrzeja Wajdy

Na ekspozycji prezentowane będą - jak czytamy w zapowiedzi: "[...] oryginalne notatki Andrzeja Wajdy z czasu realizacji filmu. Znajdujące się w Muzeum historyczne wnętrza pałacu łódzkich fabrykantów Anny i Karola Scheiblerów, w których Wajda kręcił ważne filmowe sceny, są miejscem prezentacji kostiumów z filmu.". Notatki reżysera będą umieszczone na tkaninach, które będą towarzyszyć zwiedzającym.

Czytaj także:

- Zapisywał bardzo dużo różnorodnych informacji na różnego rodzaju nośnikach. Bardzo często są to kartki, notesy czy kalendarz. Są to także często skrawki scenariusza z dodatkowymi zapiskami, notatki czy fragmenty wywiadów i artykułów - powiedziała Zuzanna Woźniak, kierownik Działu Wystaw i Projektów Muzeum Kinematografii w Łodzi.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Jakub Kukla

Gość: Marzena Bomanowski i Zuzanna Woźniak (Muzeum Kinematografii w Łodzi)

Data emisji: 12.02.2025

Godz. emisji: 16.30

dz/kor

Czytaj także

 "Notesy" Wajdy - niecodzienne spojrzenie na kino

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2025 14:58
"Notesy" Wajdy to niezwykłe spojrzenie na proces twórczy jednego z najwybitniejszych reżyserów polskiego i światowego kina. Te osobiste notatki, pełne szkiców, refleksji i pomysłów, stanowią nie tylko zapis procesu powstawania filmów, ale także świadectwo wyjątkowej wrażliwości artystycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Film o Andrzeju Wajdzie i promocja polskiej kultury w Kanadzie

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2025 14:08
To inicjatywy Liliany Komorowskiej, polskiej aktorki od lat mieszkającej w USA i Kanadzie; edukowanie świata o osiągnięciach polskich artystów to moja misja – mówi gość Polskiego Radia dla Zagranicy.
rozwiń zwiń