Skarby góralskiej muzyki na woskowych wałkach

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 14:28
Ukazała się płyta z pierwszymi rejestracjami muzyki tradycyjnej Podhala. O okolicznościach, w których odnaleziono nagrania sprzed 100 lat, opowiedziała w Dwójce Aleksandra Szurmiak-Bogucka.
Audio
  • Aleksandra Szurmiak-Bogucka o płycie "Rozpoczął tedy fonograf zbieranie melodii podhalańskich…" (Źródła/Dwójka)
Tatry
TatryFoto: Pixabay.com

Album pod tytułem Rozpoczął tedy fonograf zbieranie melodii podhalańskich… zawiera nagrania dokonane przez Juliusza Zborowskiego, legendarnego dyrektora Muzeum Tatrzańskiego. Przez lata uważano, że wałki z zarejestrowanyni na fonografie wykonaniami góralskiej muzyki zostały spalone. Okazało się, że znajdowały się na dnie szafy dyrektora Zborowskiego.

- W latach 60. odnaleźliśmy je razem panem Kamykowskim i Boruckim - mówiła w "Źródłach" Aleksandra Szurmiak-Bogucka. - Pożyczyliśmy fonograf Edisonowski i po długim oczekiwaniu wałki wreszcie się odezwały. Z trzaskiem i hukiem, bo były popękane. Ogarnęło mnie wielkie wzruszenie, gdy usłyszałam z oddali te dźwięki - wspominała etnomuzykolożka.

Aleksandra Szurmiak-Bogucka opowiadała w audycji o nagraniach, z których najstarsze pochodzi z roku 1914, ale też wyjaśniała dlaczego te zabytki muzyki podhalańskiej czekały ponad 50 lat na wydanie.

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiała: Magdalena Tejchma

Gość: Aleksandra Szurmiak-Bogucka (etnomuzykolożka)

Data emisji: 10.12.2015

Godzina emisji: 12.00

bch/mm

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Podhale Tatry
Czytaj także

Dziadońka - kobieta, która rzuciła wyzwanie Obrochtom

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 16:00
- Na Podhalu nie było lepszego prymisty - mówiła o swojej mistrzyni Bronisławie Koniecznej-Dziadońce Stanisława Górkiewicz. Znakomita skrzypaczka wystąpi w niedzielę na Dwójkowej "Muzycznej Scenie Tradycji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Każdy muzykant gra to samo, ale inaczej

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 18:00
– Tak być powinno, bo każdy sobie wyrobi swój styl grania – mówił w nagraniu archiwalnym Tadeusz Gąsienica Giewont. W tym roku wspominamy setną rocznicę urodzin skrzypka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczne korzenie wsi na nagraniach sprzed wieku

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 14:00
Mieszkańcy wsi tańczą i muzykują w zasadzie od zawsze, ale najstarsze zachowane zapisy audio i wideo pochodzą z końca XIX wieku. Ocalone przedwojenne nagrania zebrał Jacek Jackowski.
rozwiń zwiń