Z Oskarem na Biskupiznę. Anna Chuda

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2024 16:00
Wyjątkowość kultury Biskupizny promuje swoim głosem od wielu lat. Anna Chuda, śpiewaczka, gawędziarka, została jedna z tegorocznych laureatek Nagrody im. Oskara Kolberga.   
Audio
  • Z Oskarem na Biskupiznę. Anna Chuda (Dwójka/Źródła)
Anna Chuda Kuba Borysiak 1200.JPG
Anna Chuda Kuba Borysiak 1200.JPGFoto: PR

Anna Chuda 

Urodziła się w roku 1946 w Posadowie w gminie Krobia. Reprezentuje mikroregion Wielkopolski zwany Biskupizną. Jest mistrzynią śpiewu ludowego, gawędziarką i tancerką, posługuje się piękną gwarą biskupiańską. Jej repertuar tradycyjnych pieśni weselnych, dożynkowych, obyczajowych, kołysanek i przyśpiewek to kilkaset cennych melodii.

Zobacz też:

- Nieraz sama się zastanowiom, skąd mi to przyszło. To było tak, że od samej maleńkości mama kładła dzieci do snu i śpiewała nam kołysanki. Czworo nas było, wszystkim śpiewała, ale u nikogo tak nie zaiskrzyło, tylko u mnie. I zadawałam sobie pytanie: Czy z tych kołysanek, czy zaś z tych szkolnych, bo w szkole też zawsze mnie brali do przedstawień, na mandolinie grałam. Czy z majówek... Czy po zabawach się chodziło na dożynki, katarzynki. To jeszcze wszystko się odbywało w prywatnych domach, na wsiach - zastanawiała się Anna Chuda. - Mąż mi opowiadał, że jak on miał 15 lat, to co tydzień na zabawę się zgadywali. Brali flaszkę, szli do gospodarza czy możemy zabawę zrobić? A jak! Jak jeszcze dostał flaszkę, popili. To długo nie trwało - jakąś komodę w rogu postawić, grajka znaleźć.

Nierzadko na zabawę przychodziła starsza kawalerka. Starsi darowali młodym "czarną krowę", co Anna Chuda tłumaczyła jako danie do zrozumienia, żeby sobie poszli, nieraz z użyciem siły i zastraszaniem. Ale młodzi byli już "napaleni" na kolejne zabawy! Niełatwo było ich powstrzymać!

- Od wiwata się zaczynało! Oni tańczyli autentycznie, to był taki zryw! Wirowanie. Pierwsza para prowadziła. Jak pierwsza tąpła, to druga stawała. Po wiwacie był przodek, ale to trzeba było iść, zaśpiewać do kapeli. Po przodku - jeden w lewo, jeden w prawo


Biskupizna na liście UNESCO

- Nazwa Biskupizna powstała w Krobi, bo właśnie tu ostali osiedleni biskupi. Tu od XIII wieku wszystkie dobra należały do nich - tłumaczyła Anna Chuda. 

W skład wielkopolskiej Biskupizny wchodzi trzynaście miejscowości, Krobia to jej serce. Dziś miasteczko zamieszkiwane jest przez nieco ponad cztery tysiące osób, ale w średniowieczu cieszyło się sławą jednego z najbardziej zamożnych grodów w Polsce. Jako najmniejszy mikroregion w Polsce w 2017 roku Biskupizna znalazła się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. To zasługa charakterystycznej kultury, zwyczajów, kuchni, gwary, muzyki, a przede wszystkim strojów - mężczyźni noszą wysokie buty, czarne kapelusze i marynarki w kolorze biskupich ornatów, kobiety – kopki, czyli fantazyjne czepce, krochmalone kryzy, bogato wyszywane fartuchy, spódnic o kilku warstwach i korale.

Biskupianki w strojach ludowych Biskupianki w strojach ludowych

W Źródłach zaprosiliśmy także na Festiwal Skrzyżowanie Kultur w Warszawie. To jeden z największych i najstarszych festiwali etno w Polsce. W tym roku odbywa się po raz 20. Wystąpią na nim artyści z Korei, Wysp Zielonego Przylądka, Algierii, Burkina Faso, Angoli czy Włoch.

Zabrzmiała nowa płyta portugalskiej pieśniarki - Carmen Souzy „Port’Inglês” [Galilelo MC 2024].

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 11.09.2024

Godzina emisji: 15.15

Czytaj także

Anna Chuda mistrzynią tradycji. Znamy laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga!

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 22:00
Czterdziesty dziewiąty raz przyznano Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Artyści plastyki i rękodzieła ludowego, tadycyjnych muzyki i tańca oraz pisarstwa, a także folkloryści i instytucje działające na rzecz kultury tradycyjnej odbiorą nagrody we wrześniu na Zamku Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gala rozdania Nagród im. O. Kolberga już we czwartek

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2024 16:00
Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gala rozdania Nagród im. Oskara Kolberga odbędzie się już we czwartek. Przed uroczystością rozmawiamy z koordynatorką Aliną Święs z Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca oraz parą laureatów - mistrzami tworzenia okaryn: Grażyną i Tadeuszem Kruczyńskimi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kielecczyzna Anny Szałaśnej i tradycja Nagrody im. O. Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 16:00
W dzisiejszej audycji kolejne i ostatnie na chwilę obecną spotkanie z archiwalnymi audycjami Anny Szałaśnej. Tym razem posłuchamy fragmentów audycji z 1970 roku, poświęconej Kielecczyźnie. Komentarza udzieli prof. Piotra Dahlig. Ekspert opowie także o tradycji wręczania Nagrody im. Oskara Kolberga, zwanej "ludowym Oskarem". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twórcy góralskich nut, podlaskich pisanek i kurpiowskich wycinanek. Znów przyznano nagrody za zasługi dla kultury ludowej [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2024 17:30
Śpiewacze, gawędziarze, twórcy ludowych zabawek czy folkowi plastycy. To dzięki nim kultura ludowa żyje wśród kolejnych pokoleń. Artyści ludowi, badacze i instytucje z różnych części Polski otrzymali Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej". W 49. edycji nagrody przyznano je w siedmiu kategoriach. 
rozwiń zwiń