Orkiestra Dęta z Goraja w Twoich głośnikach!

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2024 18:00
Jak powiedział kiedyś w radiowym wywiadzie Józef Czerw (wieloletni kapelmistrz Orkiestry Dętej z Goraja), orkiestra łączy swoją muzyką mieszkańców co najmniej sześciu parafii, siedmiu gmin i czterech powiatów... Fundacja Piszczałka właśnie wydała album poświęcony gorajeckim dęciakom. Kuba Borysiak zaprasza do wysłuchania opowieści z Roztocza. 
Orkiestra Dęta z Goraja w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej. Warszawa 2019
Orkiestra Dęta z Goraja w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej. Warszawa 2019Foto: Michał Kalita

Historia Orkiestry Dętej z Goraja sięga roku 2002, kiedy przy wsparciu Gminy Goraj w jeden skład połączyli się członkowie najstarszych tradycyjnych orkiestr dętych z Łady, Jędrzejówki oraz Zagród. Z czasem do grupy dołączyli również muzykanci grający niegdyś w formacjach z Radzięcina, Dzwoli, Hoszni, Gródek, Tokar i Huty Turobińskiej.

pogrzeb wieś chata kondukt śmierć cmentarz_1200
Zobacz też:
Marsze pogrzebowe w repertuarze tradycyjnych roztoczańskich orkiestr dętych

 Gorajski zespół skupia jak w soczewce stulecie tradycji orkiestrowego grania w regionie, przez długie dekady upływającego pod znakiem niezliczonych wesel, zabaw tanecznych, świąt państwowych i kościelnych. To suma doświadczeń, stylów i tradycji stanowi o sile Orkiestry Dętej z Goraja jako jednego z ostatnich składów tego typu w Polsce. Wyjątkowy jest też jej repertuar, na który składają się przede wszystkim tradycyjne polki, oberki i walce, dopełnione przez marsze, polonezy, mazury, tanga i fokstroty. Zjawiskiem unikatowym są utwory autorstwa pierwszego kapelmistrza Orkiestry Dętej z Łady, Wawrzyńca Białogłowskiego, którego syn – Jan Białogłowski – przewodzi obecnie gorajskiej formacji. To wszystko usłyszycie na niniejszym albumie, który jest esencją i zarazem domknięciem dwóch dekad działalności zespołu.

Gościem audycji będzie Filip Majerowski, autor wydawnictwa, członek Fundacji Piszczałka.

Orkiestra Dęta z Goraja 1200.jpg
Józef Czerw, kapelmistrz:
Zaraz po wojnie w regionie działało bardzo wiele orkiestr. Kilka przedwojennych i szereg nowych, które zaczęto intensywnie tworzyć w 1949 roku. To były trudne czasy, więc młodzież garnęła się do grania

Historia Orkiestry Dętej z Goraja sięga roku 2002, kiedy przy wsparciu Gminy Goraj w jeden skład połączyli się członkowie najstarszych tradycyjnych orkiestr dętych z Łady, Jędrzejówki oraz Zagród. Z czasem do grupy dołączyli również muzykanci grający niegdyś w formacjach z Radzięcina, Dzwoli, Hoszni, Gródek, Tokar i Huty Turobińskiej. Jak określił kiedyś w radiowym wywiadzie Józef Czerw (wieloletni kapelmistrz orkiestry), łączą swoją muzyką mieszkańców co najmniej sześciu parafii, siedmiu gmin i czterech powiatów. Gorajski zespół skupia jak w soczewce stulecie tradycji orkiestrowego grania w regionie, przez długie dekady upływającego pod znakiem niezliczonych wesel, zabaw tanecznych, świąt państwowych i kościelnych. To suma doświadczeń, stylów i tradycji stanowi o sile Orkiestry Dętej z Goraja jako jednego z ostatnich składów tego typu w Polsce. Wyjątkowy jest też jej repertuar, na który składają się przede wszystkim tradycyjne polki, oberki i walce, dopełnione przez marsze, polonezy, mazury, tanga i fokstroty. Zjawiskiem unikatowym są
utwory autorstwa pierwszego kapelmistrza Orkiestry Dętej z Łady, Wawrzyńca Białogłowskiego, którego syn – Jan Białogłowski – przewodzi obecnie gorajskiej formacji. To wszystko usłyszycie na niniejszym albumie, który jest esencją i zarazem domknięciem dwóch dekad działalności zespołu. [Ffundacja Piszczałka]

Album w wersji cyfrowej oraz do pobrania w serwisie Bandcamp:


Osoby zainteresowane bezpłatnym fizycznym egzemplarzem wydawnictwa prosimy o kontakt pod adresem: fundacjapiszczalka@gmail.com

***

Na audycję Źródła w środę (4.12) w godz. 12.00-12.45 zaprasza Kuba Borysiak.

mg

Czytaj także

Orkiestra Dęta z Jędrzejówki: gramy od narodzin do zejścia

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 11:00
- Występujemy na weselach, pogrzebach, dbamy o oprawę uroczystości kościelnych, ślubów - wymieniał Józef Czerw, lider Orkiestry Dętej z Jędrzejówki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiejskie orkiestry dęte Roztocza Gorajskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 10:00
- Były wesela na 300- 400 osób. Orkiestra grała trzy dni. Moje wesele też trwało trzy dni. Grała na nim moja orkiestra - wszystko ograli, od początku do końca - wspominał Jan Woźnica z Zagród, członek Orkiestry Gorajskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiejskie orkiestry dęte Roztocza Gorajskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 11:30
W audycji przypomnieliśmy muzykę wiejskich orkiestr dętych okolic Goraja. Niegdyś działające w prawie każdej wiosce, dziś ograniczają się praktycznie do dwóch - słynnej orkiestry ze Zdziłowic oraz skupiającej muzyków pozostałych, nieistniejących już grup, Gminnej Orkiestry Dętej w Goraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzy! Dwa! Roz-trąb!

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2024 16:00
Zdziłowice (i okolice) możemy już z pewnością nazwać najbardziej roztrąbionym miejscem w Polsce. By postawić definitywną kropkę na końcu tego zdania, Fundacja Piszczałka i Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta zapraszają na festiwal Roztrąb w sercu Roztocza! 
rozwiń zwiń