Dzieje festiwalu sięgają czasów II Rzeczpospolitej, a jego rodowód można łączyć z koncepcją "Związku Ziem" wyrosłą na gruncie podhalańskiego regionalizmu, skonkretyzowaną w latach 20-tych XX w. przez Władysława Orkana. Proponowana przez niego koncepcja zakładała zjednoczenie wszystkich grup zamieszkujących polskie Karpaty, od Huculszczyzny aż po Beskid Śląski i stworzenie dla tak pojętego organizmu wspólnego programu rozwoju.
- Byłam na tym wydarzeniu po raz pierwszy. Zachwyciło mnie miejsce w którym odbywa się festiwal. Dolna Równia Krupowej, park w centrum Zakopanego, ma ze sceny plenerowej niesamowity widok na Giewont. Zachwyciła mnie tez profesjonalna organizacja, która nie zaszkodziła wrażeniu świeżości festiwalu - mówiła w „Źródłach” Patrycja Zisch. - Organizatorzy postanowili rozgraniczyć muzykę przedstawianą przez zespoły. W tym roku mieliśmy dwie kategorie: stylizowaną i tradycyjną. Festiwal ma zasięg międzynarodowy, ale mogliśmy też posłuchać naszej rodzimej muzyki tradycyjnej, np. Grupy śpiewaczej Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Kyczera" z Legnicy czy Grupy śpiewaczej Zespołu im. Klimka Bachledy, wystąpił też zespół Lumpeks, zdobywca nagrody na ostatnim Festiwalu Nowa Tradycja.
- Wydarzenia towarzyszące festiwalowi były rozsiane po całym Zakopanym. Mieliśmy możliwość odwiedzenia twórców w ich warsztatach. Mogliśmy również odwiedzić Czerwony Dwór gdzie odbywały się warsztaty np. garncarskie czy kowalskie - dodała Patrycja Zisch.
Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem trwa do 24 sierpnia 2019 roku.
Zapraszamy do odsłuchania audycji.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadził: Piotr Kędziorek
Goście: Patrycja Zisch (RCKL), Albena Gieorgiewa (profesor w Instytucie Etnologii i Folklorystyki Bułgarskiej Akademii Nauk), Andrzej Budz (muzyk ludowy), Piotr Wróbel (kowal)
Data emisji: 23.08.2019
Godzina emisji: 15.15
gs/mat. prasowe