Pożegnanie Józefa Maślanki z Żabnicy

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 07:10
Józef Maślanka (1937-2019) był wybitnym żywieckim muzykantem i twórcą instrumentów. Przypomnieliśmy rozmowę jaką dziennikarze RCKL przeprowadzili z nim w 2018 roku. O żywieckich dudach i gajdach opowiadał również w audycji Czesław Węglarz z Ciśca.
Audio
  • Żegnamy Józefa Maślanki z Żabnicy (Dwójka/Źródła)
Józef Maślanka zmarł 21 grudnia 2019.
Józef Maślanka zmarł 21 grudnia 2019.Foto: Kuba Borysiak

Zmarły 21 grudnia gajdosz, dudziarz i skrzypek z Żabnicy był postacią niezwykle oryginalną. Urodził się w roku 1937 w góralskiej muzycznej rodzinie. Jego pierwszym nauczycielem był ojciec. Uczył się gry na skrzypcach, gajdach oraz innych instrumentach. Józef Maślanka posiadał doskonały słuch muzyczny. Już jako młodzieniec przejawiał talenty muzyczne oraz zamiłowanie do wykonywania instrumentów muzycznych: fujarek, piszczałek pasterskich i trombit.  

W latach sześćdziesiątych z Władysławem Koniorem i Anielą Bednarz założył zespół regionalny w Żabnicy, w roku 1966 wstąpił do Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Pilsko" w Żywcu. W tamtejszej świetlicy zaczął budować regionalne pasterskie instrumenty. Rozpoczął pracę w Zespole Pieśni i Tańca "Śląsk" z którym związany był przez 25 lat. Ze "Śląskiem" zwiedził  świat, koncertował niemal we wszystkich krajach europejskich, a także w Ameryce, Azji i Australii.

Wiosną 2018 roku odwiedzili go dziennikarze RCKL, którym zaprezentował swoje prywatne muzeum instrumentów.

- Długa trąba zawsze leżała na szałasie. Przychodziło południe, a zegarów nie mieli, to baca trąbił na tej trąbie, a kto był blisko, to się odezwał - opowiadał Józef Maślanka. 

W audycji słuchaliśmy również Ballake Sissoko oraz muzyki tradycyjnych artystów z Beludżystanu.

Zachęcamy do odsłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magda Tejchma

Goście: Czesław Węglarz z Ciśca

Data emisji: 23.12.2019

Godzina emisji: 15.15


gs

Czytaj także

Romuald Jędraszak. Portret dudziarza wielkopolskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 12:00
O uznanym muzyku z Poznania w czwartkowych "Źródłach" opowiadał współtwórca monograficznego albumu poświęconego Jędraszakowi, Karol Majerowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tradycje muzyczne na Śląsku Opolskim

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 09:00
Śpiewanie, granie i dawne życie muzyczne swoich okolic wspominała w "Źródłach" śpiewaczka i kroszonkarka Edeltrauda Krupop z Kamienia Śląskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapela Wojciechowska - siła tradycji

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 12:00
Pierwszy skład kapeli powstał pod zaborami i tworzyli go muzykanci orkiestr wojskowych, stąd też ich bardzo przejrzyste melodie i miarowy wojskowy rytm. W ich muzyce nie ma przypadków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Panna i harmonia - tajemnica sukcesu rodzinnej kapeli Kołazińskich

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 16:00
- Bardzo chętnie brano nas na wesela, bo każdy chciał zobaczyć, jak to panienka gra na harmonii - mówił w archiwalnym nagraniu skrzypek Stefan Kołaziński, który występował ze swoją córką, Wiesławą Gromadzką.
rozwiń zwiń