Podsumowanie 48. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 15:48
We wtorkowych "Źródłach" porozmawialiśmy ze zdobywcami Grand Prix Złotego Turonia - grupą kolędniczą "Żywa szopka" z Lubomierza oraz jednymi spośród zdobywców pierwszych nagród - grupą "Z Turoniem" z Trzebuni.  
Audio
  • Podsumowanie 48. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej (Dwójka/Źródła)
48. Góralski Karnawał, Bukowina Tatrzańska 2020.
48. Góralski Karnawał, Bukowina Tatrzańska 2020.Foto: Piotr Dorosz

Cieszy wciąż utrzymujący się wysoki poziom prezentacji kolędniczych w ramach Góralskiego Karnawału. Kolędnicy z różnych regionów przekazywali widowni zarówno żywiołową, karnawałową radość, jak i głębię sakralnych treści, będących fundamentem ludowych zwyczajów.

Komisja Oceniająca Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych, który odbył się w dniach 6-8 lutego 2020 r. w ramach 48. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej w składzie: dr Artur Czesak - językoznawca, mgr Benedykt Kafel - etnograf, dr Dorota Majerczyk - etnolog i b dr hab. Stanisław Węglarz - antropolog kulturowy, po obejrzeniu występów 46 grup kolędniczych - z województw lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego - oraz ich gruntownej ocenie postanowiła przyznać nagrodę Grand Prix, Złotego Turonia, za wybitną prezentację, grupie kolędniczej "Żywa Szopka" z Lubomierza. Krótką rozmowę z laureatami przeprowadził nasz redakcyjny kolega, Piotr Dorosz.

- Wioska Lubomierz w powiecie Limanowskim liczy około 2000 mieszkańców, jesteśmy Zagórzany! Górale Zagórzańscy od Turbacza samego! Z dawien dawna tak chodzili i my tak chodzimy - tłumaczyli członkowie zwycięskiego zespołu. - Nie chodzimy w ten sam rok z jednym i tym samym. W tamtym roku byliśmy z turoniem, z dziadem, z żydem i gwiazdą. Jak nas zaproszą, to chodzimy również po wsi. Kolędowanie Górali Zagórzańskich było pierwsze niż Górali Podhalańskich. 

Ponadto dziewięć równorzędnych pierwszych miejsc otrzymały grupy kolędnicze:

  • "Z Gwiazdą” z Podegrodzia,
  • "Pasterze” z Sadku-Kostrzy,
  • "Z Gwiazdą” z Mystkowa,
  • "Z Gwiazdą” z Kamionki Wielkiej,
  • "Z Turoniem” z Trzebuni,
  • "Z Turoniem” z Uszwi,
  • "Herody” z Zawoi,
  • "Z Szopką” (lalkową) z Czernichowa,
  • "Pasterze” z Krasnego-Lasocic.

Komisja Artystyczna 48. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej oceniła również 59 par tanecznych oraz 10 zespołów w konkursie tańca zbójnickiego.

W konkursie tańca zbójnickiego wzięło udział 10 zespołów. Pierwsze miejsce otrzymał zespół "Zbójnicek” z Zębu. Drugie miejsce otrzymał zespół "Watra” z Czarnego Dunajca. Dwa równorzędne trzecie miejsca otrzymały: zespół im. Klimka Bachledy z Zakopanego i zespół "Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej.

Z okazji jubileuszu 65-lecia powstania Grupy Podhalańskiej GOPR, pieniński zespół Zbójników-Ratowników GOPR przygotował specjalny pokaz tańca zbójnickiego. Józef Pitoń i Maria Koperska wystąpili w popisie par tanecznych poza konkursem. Komisja uważa, że poziom tegorocznego konkursu tańca zbójnickiego i pokazów par tanecznych był dobry.

***

Tytuł audycji: "Źródła"

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 11.02.2020

Godzina emisji: 15.15

 

gs


Czytaj także

Ludowe brzmienia z festiwalu w Kazimierzu Dolnym

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 01:00
Kończy się 53. odsłona Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. W oczekiwaniu na wyniki tegorocznego konkursu, przypomnieliśmy laureatów Baszt z roku 2018.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapela Braci Tarnowskich: co by się nie działo, to gramy z uśmiechem

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 16:13
- Czy idzie dobrze, czy źle, trochę się miną nadrobi, trochę gadką, przede wszystkim to całe granie jesteśmy uśmiechnięci i jakoś ta sympatia między ludźmi jest - mówił w archiwalnym nagraniu skrzypek ludowy Adam Tarnowski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dawniej wyglądało wesele w Nieznamierowicach?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 15:50
Jakie były pisane i niepisane obowiązki niektórych weselników? Jak można było przyśpiewać drużbie, drużkom i państwu młodym? Co śpiewało się do wianka? O tym opowiadały mieszkanki Nieznamierowic w nagraniu z początku lat 70., a towarzyszyła tym historiom muzyka Józefa Zarasia oraz autentyczne sceny z jednego z wiejskich wesel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z podróży po Kaliskiem: Marianna Filipiak

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 11:00
W audycji ze śpiewaczką Marianną Filipiak - urodzoną w 1920 roku! - z przysiółku Wilcze Ługi w powiecie Brzeziny rozmawiał Mateusz Raszewski z Kaliskiej Szkoły Tradycji.
rozwiń zwiń