Wiersz "W malinowym chruśniaku" to doskonałe wprowadzenie w poezję Leśmiana, motyw bliskości człowieka z naturą to cecha integralna jego poezji.
- Kiedy pomyślimy w jaki sposób folklor istnieje w poezji Leśmiana, rozumiejąc folklor jako rodzaj kultury wytworzonej przez wspólnotę zamkniętą, wytwarzającą rytuał, obyczaj i twórczość materialną, to możemy dojść do wniosku, że takiego folkloru w czystej postaci u Leśmiana nie ma - tłumaczyła dr hab. Żaneta Nalewajk-Turecka. - Przeczytałam Kolberga i nie mamy do czynienia z sytuacją w której poeta wzoruje się na czymś gotowym i zastanym. Jednocześnie stylizacja na ludowość Leśmiana jest wymieniana.
Jakie są relacje folkloru i twórczości Bolesława Leśmiana?
- Wczesna twórczość Leśmiana to twórczość rosyjskojęzyczna, pisana pod wpływem symbolistów rosyjskich. Panowała moda w owym czasie na stylizację folklorystyczną. Zapadnicy i słowianofile rywalizowali o prym w literaturze. Słowianofile stylizowali swoje utwory pisząc np bajki. Leśmian miał muzyczne ucho, jego poezja również jak i muzyka brzmi. Leśmian pisał wiersze sylabiczne i sylabotoniczne, czyli najbardziej rytmiczne. Za najważniejszy pierwiastek poezjotwórczy uznawał rytm. W "Świdrydze i Midrydze" jest słyszalny rytm bardzo konkretnego utworu - kołomyjki.
Żaneta Nalewajk-Turecka jest współzałożycielką i redaktor naczelną kwartalnika "Tekstualia". Pracuje w Zakładzie Komparatystyki na Wydziale Polonistyki UW. Jest autorką m.in. monografii "Leśmian międzynarodowy - relacje kontekstowe". Publikowała liczne artykuły w tomach zbiorowych oraz w czasopismach. Jej teksty tłumaczone były na języki angielski, ukraiński, bułgarski, czeski, słoweński i serbski. Jest laureatką kilku krajowych i międzynarodowych nagród naukowych oraz nagród za pracę redakcyjną, a także członkinią Zarządu Głównego i Prezydium Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Polskiego Stowarzyszenia Komparatystyki Literackiej oraz Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.
Dlaczego "Klechdy polskie" Leśmiana potraktowano jako skandal i dlaczego ukazały się dopiero w 1956 roku? O tym w audycji.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadził: Adam Strug
Data emisji: 13.02.2020
Godzina emisji: 15.15
gs