Po rzece! Nad Wartą! Tabor Sieradzki 2024

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2024 16:00
W "Źródłach" zapraszamy w Łódzkie! Przeniesiemy się nad Wartę na Tabor sieradzki, posłuchamy też rozmowy z kapelą Lututowianie oraz jej muzyki. 
Audio
  • Tabor sieradzki 2024. Rozmowa z Andrzejem Białkowskim z ŁDK (Dwójka/Źródła)

PO RZECE! Tabor sieradzki

Festiwal Po rzece - Tabor Sieradzki w Księżych Młynach nieopodal Uniejowa to okazja do bliższego spotkania z wciąż żywymi tradycjami Ziemi Sieradzkiej – muzyką, śpiewem i tańcem.


po rzece muzyka zakorzeniona
Po rzece 2023
Pierwotnym zamysłem Łódzkiego Domu Kultury – organizatora taborów – był festiwal muzyczny. Ale czemu „nie zdjąć” muzyki ze sceny i nie „zanurzyć w niej ludzi”? Piotr Baczewski uważa, że to najlepsze założenie, by ocalić muzykę tradycyjną od zapomnienia.
Na Terenie Ziemi Sieradzkiej, rozpościerającej się od wschodnich granic Wielkopolski aż po zachodnie krańce Mazowsza, znajdziemy do dziś charakterystyczną i unikalną gwarę, rękodzieło (piękne wycinanki i hafty), stroje oraz muzykę tradycyjną.

W sieradzkich kapelach najważniejszą rolę pełni skrzypek, który jest również skarbnicą repertuaru. Towarzyszą mu instrumenty pełniące funkcję rytmiczną: basy, bęben ze stalką lub bębenek obręczowy, zwany tutaj ciachotkiem.
Z licznych wywiadów wynika, że w XX wieku takim składom kapel towarzyszyły klarnety lub kornety, większą popularność zdobyły także harmonie i akordeony (do dziś nazywane harmoniami).
W repertuarze tanecznym wiejskich kapel znajdziemy polki, chodzone, owijoki i obery. Niejednokrotnie są to melodie pochodzące od śpiewu i często uzupełniają je słowa przyśpiewek. Tradycyjny śpiew charakterystyczny dla Ziemi Sieradzkiej możemy usłyszeć na żywo sporadycznie u żyjących dziś jeszcze śpiewaczek starszego pokolenia lub u nielicznych ich kontynuatorek. [mat. organizatora]

Na Tabor sieradzki - Po rzece! zaprasza Andrzej Białkowski z Łódzkiego Domu Kultury - organizatora imprezy.


- Chyba najważniejszą cechą naszego przedsięwzięcia jest brak klasycznego podziału na artystów i publiczność. Istotne dla nas są współudział, korelacja, wspólnotowość poprzez muzykę tradycyjną. Tym razem muzykę regionu sieradzkiego. Kolejna edycja festiwalu zawędrowała nad piękną rzekę Wartę - mówi Andrzej Białkowski. - niestety, nie możemy już zaprosić na zajęcia warsztatowe, wszystkie miejsca są już zajęte. Jednak wciąż jest możliwość udziału w festiwalowych potańcówkach, które odbywać się będą każdego dnia festiwalu. Serdecznie na nie zapraszamy! 

Do tańca zagają m.in. kapela Lututowianie, kapela Lunaria, kapela Janusza Urbaniaka czy kapela mistrza Józefa Tomczyka. 

Choć miejsca na warsztaty w czasie taboru sieradzkiego są już zajęte, za kilka dni organizatorzy otwierają zapisy na tabor opoczyński w Poświętnem. Wydarzenie odbędzie się pod koniec września. 

Lututowianie 280.jpg

Kapela Lututowianie

Na taborze sieradzkim zagra między innymi zespół Lututowianie i to tej kapeli poświęcona była druga część audycji "Źródła". Kapela Lututowianie z Lututowa - to zespół z długą tradycją, wizytówka gminy i propagatorzy regionalnej tradycji. Lututów to region wieluńsko-sieradzki, w tutejszej muzyce przeważają polki, oberki, owijoki. 

Przypomnieliśmy archiwalną rozmowę (2011) z Bogdanem (klarnet) i Zbigniewem (skrzypce) Szczepańskimi.

- Zespół ma przeszło 35 lat. My jesteśmy tu 25 lat. Inni się zmieniają. Dużo repertuaru przejęliśmy od dawnego skrzypka Władysława Szymczaka. Teraz mamy jeszcze melodie ościenne, bo reprezentujemy region wieluńsko-sieradzki. Przeważnie gramy polki, oberki, owijoczki, owczaryszki - mówili muzykanci.

***

Audycja: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 26.08.2024

Godzina emisji: 15.15

Czytaj także

Po rzece! Na fali tradycyjnych potańcówek

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 16:00
Piotr Baczewski prezes Fundacji Muzyka Zakorzeniona zaprosi na spotkania z muzyką regionów łęczyckiego, łowickiego i sieradzkiego odbywające się pod hasłem "Po Rzece".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po Rzece: Zanurz się w kulturze łowickiej

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 16:00
Przy okazji zbliżającego się Taboru Łowickiego w Nieborowie przyjrzymy się nieco muzyce łowickiej: posłuchamy rozmowy z członkami Kapeli Jeremiego Kowalskiego oraz pieśni w wykonaniu śpiewaczki Heleny Stępniak.
rozwiń zwiń