Bardziej kruche niż szkło. Niezwykły zbiór ikon Ostapa Łozyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2024 19:00
O poranku 4 września przypuszczono atak na Lwów. W "Źródłach" przenosimy się do Lwowa, którego skarbów kultury bronią mieszkańcy i prywatni kolekcjonerzy, tacy jak Ostap Łozyński. Zajrzymy na wystawę malowanych na szkle ikon z kolekcji Ostapa Łozyńskiego, która zakończy się 11 września br.
Ikony Ostapa Łozyńskiego
Ikony Ostapa ŁozyńskiegoFoto: MK

11 września zakończy w Muzeum Archirektury Drewnianej - Skansenie we Lwowie - się wystawa ikon na szkle z kolekcji Ostapa Łozyńskiego pt. Bardziej kruche niż szkło. Usłyszymy rozmowę z kuratorem ekspozycji Romanem Zilinką.

Zobacz też:


Ostap Łozyński (1983-2022) - ikonopisarz, malarz, kolekcjoner w ciągu ostatnich dziesięciu lat swojego życia zgromadził jedną z najbogatszych współczesnych kolekcji ukraińskich ikon na szkle z Pokucia, Huculszczyzny i Bukowiny. To prawda, że miał szczęście, że nie zaczynał od zera. Podstawę pod kolekcję założyli jego rodzice – Taras i Roksolana Łożyńscy – znani lwowscy koneserzy i kolekcjonerzy sztuki ukraińskiej. Zanim Ostap poważnie zainteresował się kolekcjonowaniem, ich kolekcja liczyła siedemnaście ikon. W przeciwieństwie do swoich rodziców i kolekcjonerów starszego pokolenia, którzy wciąż odnajdywali dzieła sztuki ludowej głównie in situ - na miejscu, Ostap kupował niemal wszystkie swoje ikony z drugiej i trzeciej ręki: w antykwariatach, na bazarach i pchlich targach oraz od sprzedawców w Internecie, a także od starszych kolekcjonerów i ich potomków. Za pieniądze zarobione z własnego malowania ikon kupował starożytne ikony – w ten sposób udało mu się zgromadzić prawie dziewięćdziesiąt kolejnych dzieł. Dziś kolekcja Ostapa liczy ponad sto zabytków i jest prawdopodobnie najcenniejszym i największym kompletnym zbiorem ikon na szkle.

Jakubowska-Krawczyk: Był przyjacielem Polski i Polaków. Uważał, że Polska i Ukraina potrzebują dialogu i współpracy kulturalnej, by budować przyszłość, wchodząc w żywy dialog tu i teraz. Myślę, że Ostap był prawdziwym Lwowiakiem. Wspomnienie Ostapa Łozyńskiego


***

Na audycję Źródła we czwartek (5.09) w godz. 15.15-16.00 zaprasza Magdalena Tejchma.


Czytaj także

Od Romana, przez Weczirky, do Jordana

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 06:00
W "Kiermaszu pod Kogutkiem" przyjrzeliśmy się tradycjom adwentowym w Ukrainie i na dawnej Łemkowszczyźnie. Naszym gościem był ukraiński ikonopisarz, artysta Ostap Łozyński – koordynator świątecznej akcji “Od Romana do Jordana”, przybliżającej zwyczaje cyklu zimowych świąt w tradycji wschodniej. O łemkowskich Weczirkach, ich znaczeniu towarzyskim i zwyczajach adwentowych w tradycji wschodniej mówiła dr Wiktoria Hojsak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trwoga i odwaga. Ukraińska sztuka współczesna

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 21:10
W lutym 2014 roku zaczęła się Ukraińska Wiosna. Dekadę wcześniej Ukraińcy wyszli na ulice w proteście przeciwko sfałszowaniu wyborów, co zyskało miano "pomarańczowej rewolucji". – To doświadczenie Majdanu było też osobistym doświadczeniem Ostapa Łozińskiego, który był tam nie tylko wtedy, kiedy Majdan został rozstrzelany, ale przyjechał tam wcześniej – mówi Mateusz Sora, współkurator wystawy "Trwoga" w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
rozwiń zwiń