W audycji Jakuba Borysiaka rozmawialiśmy o obyczajach Wielkiego Tygodnia i Wielkiejnocy w różnych stronach Polski. W dokumencie Piotra Kędziorka o dawnych zwyczajach wielkanocnych w Gdowie w Małopolsce, w Szypliszkach na Suwalszczyźnie oraz w Bojszowach na Ziemi Pszczyńskiej opowiadali między innymi: Władysław Cebula, Alojzy Lyszko oraz Aniela i Józef Murawscy.
Wiele ciekawych zwyczajów zachowało się na Suwalszczyźnie. Od Wielkiego Czwartku dzieci chodziły z Ewangelią po domach i czytały odpowiednie fragmenty na dany dzień. Następnie mówiły krótką oracyjkę i dostawały za to drobne datki, najczęściej w postaci jajek – pisanek, zwanych z litewskiego "marguciami". Tamże zachował się zwyczaj śpiewania psalmów po łacinie – przed procesją rezurekcyjną. Łacina została utrzymana, aby podkreślić wyjątkowość tego dnia.
W audycji wysłuchaliśmy też opowieści Henryka Dumina – propagatora i znawcy kultury Dolnego Śląska, który opowiedział między innymi o tym, dlaczego doprawiano masło goździkami oraz o tym, co robiono z garnkiem do wytapiania smalcu i czym była Mała Wielkanoc.
Aby posłuchać fragmentów audycji, wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.