Ewagriusz z Pontu. Mnich-psycholog kontra upały

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 14:00
Ten chrześcijański asceta, jeden z tzw. ojców pustyni, już w IV w. zauważył związek między żarem południowych godzin a grzechem ludzkiej melancholii i rozpaczy.
Audio
  • Ewagriusz z Pontu. Mnich-psycholog kontra upały (Inny stan skupienia/Dwójka)
Ewagriusz zaleca unikać złych myśli i zwraca uwagę na ćwiczenie uważności oraz silnej woli (zdj. ilustracyjne)
Ewagriusz zaleca unikać złych myśli i zwraca uwagę na ćwiczenie uważności oraz silnej woli (zdj. ilustracyjne)Foto: ilkerender/flickr/cc

– Ewagriusz z Pontu, opisując doświadczenie mistyków, którzy od IV wieku prowadzili ascetyczne życie na pustyni, wyodrębnił osiem złych duchów atakujących trzy sfery człowieka: fizyczną, psychiczną i duchową – opowiadał Grzegorz Górny, autor książki "Demon południa".

Jeden z duchów szczególną aktywność wykazywał w porze południowej. – Demon południa odpowiadał za grzech zwany acedią. Dziś jest ona nieco błędnie tłumaczona jako lenistwo, ale chodzi o coś więcej – zauważył Grzegorz Górny, otwierając rozmowę o acedii, mądrości pustyni, a także o związku dawnych ascetów ze współczesnymi treningami uważności.

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzi: Barbara Schabowska

Gość: Grzegorz Górny (publicysta, reżyser, eseista, autor m.in. książki "Demon południa"), Małgorzata Jakubczak (mentorka Polskiego Instytutu Mindfulness, która zajmuje się komunikacją i uważnością) i o. Jacek Prusak (jezuita i psychoterapeuta)

Data emisji: 2.09.2015

Godzina emisji: 21.30

mc/mm

Czytaj także

Camus, Arab i szaleństwo. Jak rozsadzić western?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2015 19:00
W związku z nowymi filmami nawiązującymi do poetyki westernu - "Eskortą" oraz "Ze mną nie zginiesz" – w Dwójce dyskutowaliśmy o współczesnym obliczu tego filmowego gatunku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życiowe rady od Fryderyka Nietzschego

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 16:00
W 115. rocznicę śmierci niemieckiego filozofa przyjrzeliśmy się jego ostatniej książce "Ecce homo", która obok passusów filozoficznych daje wiele rad praktycznych.
rozwiń zwiń