Osobowość a korporacja. Życie w czasach narcyzmu

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 08:00
Dlaczego narcyz jest idealnym managerem i jak uwolnić kulturę od piętna narcyzmu? O tym rozmawialiśmy w "Innym stanie skupienia".
Audio
  • Rozmowa o współczesnej kulturze narcyzmu (Inny stan skupienia/Dwójka)
Kultura rywalizującego indywidualizmy doprowadziła do wojny wszystkich ze wszystkimi a pogoń za szczęściem zapędziła nas w ślepy zaułek narcystycznej troski o ja.
Kultura rywalizującego indywidualizmy doprowadziła do wojny wszystkich ze wszystkimi a pogoń za szczęściem zapędziła nas w ślepy zaułek narcystycznej troski o ja.Foto: Glowimages/East NEws

O kulturze narcyzmu, wzmacnianej przez szkołę, rodzinę, sport i wielkie korporacje dyskutowaliśmy z profesorem Wojciechem Bursztą, dr Rafałem Styłą oraz dr Grzegorzem Ptaszkiem - tłumaczem książki Christophera Lascha zatytułowanej "Kultura narcyzmu". Wydana właśnie po polsku klasyczna już pozycja amerykańskiego historyka analizuje ponowoczesne społeczeństwo i jego jednostki - zagubione w konsumpcjonizmie, kulcie "ja" i kulturze osiągnięć.

Najbardziej dotkliwym z punktu widzenia życia społecznego przejawem kulturowego narcyzmu jest deprecjacja przeszłości. Narcyz istnieje tylko w teraz, a uwolniony od przesądów przeszłości, jak udowadnia Lasch, wątpi nawet w realność tego istnienia...

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzi: Barbara Schabowska

Goście: prof. Wojciech Burszta (kulturoznawca), dr Rafał Styła (psycholog), dr Grzegorz Ptaszek (tłumacz książki Christephera Lascha zatytułowanej "Kultura narcyzmu")

Data emisji: 9.03.2016

Godzina emisji: 21.30

bch/mc


Czytaj także

Literatura wyleczy schizofrenię współczesności?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 13:00
– W swoich najistotniejszych dokonaniach literatura dotyka sfery, która jest przedmiotem zainteresowania religii i psychiatrii – mówił Przemysław Dakowicz, autor tomu poematów "Ćwiczenia duchowne".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drapać czy polerować pomniki bohaterów?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2016 16:00
- Jestem krytyczna wobec myślenia o historii poprzez bohaterów i autorytety - mówiła w Dwójce dr Agnieszka Mrozik. - A co, jeśli faktycznie pojawiła się postać, która odmieniła losy danej społeczności? - odpowiadał w Dwójce Bronisław Wildstein.
rozwiń zwiń