Michel Leiris. Podróżnik bez mapy i paszportu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 12:42
Bohaterem "Innego stanu skupienia" będzie francuski poeta, prozaik, antropolog, etnograf, podróżnik, kolekcjoner i krytyk sztuki.
Michel Leiris w biurze Muzeum Człowieka w Paryżu w 1984 r.
Michel Leiris w biurze Muzeum Człowieka w Paryżu w 1984 r.Foto: Charles Mallison / wikimedia / CC-BY-SA 3.0

"Michel Leiris nie daje się w prosty sposób zaszufladkować, wymyka się nieustannie - to postać złożona, paradoksalna, zarazem znana i nieznana, lokująca się gdzieś między centrum a marginesem, w strefie granicznej, w czyśćcu dwudziestowiecznych artystów i intelektualistów" - pisze Tomasz Szerszeń w książce "Podróżnicy bez mapy i paszportu".

Michel Leiris zmarł 25 lat temu. W Polsce znamy kilka jego książek, m.in. autobiograficzną powieść "Wiek męski" i esej "Lustro tauromachii". Możemy też czytać dwa monograficzne numery pism "Konteksty" i "Literatura na Świecie" poświęcone Michelowi Leirisowi.

Teraz tę wielobarwną postać i jej znaczenie dla współczesnej kultury i nauki przybliży nam w Dwójce autor książki "Podróżnicy bez mapy i paszportu" dr Tomasz Szerszeń, antropolog kultury z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, fotograf i redaktor pisma "Konteksty".

***

Na "Inny stan skupienia" zapraszamy we wtorek (10.11) w godz. 21.30-22.30. Program poprowadzą Dorota Gacek i Piotr Kędziorek.

mc/jp

Czytaj także

Nicolasa Bouviera świat oswojony w podróży

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 16:24
- To klasyczna powieść inicjacyjna. Nie jest to sprawozdanie, lecz pisana z dystansu opowieść o pamiętniku z podróży - mówił w Dwójce Piotr Kofta o wznowionej właśnie książce Nicolasa Bouviera "Oswajanie świata".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróżniczy dekalog Nicolasa Bouviera

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 21:01
"Wszędzie tam, gdzie żyją ludzie, tam przeżyje podróżnik” - to myśl, którą Nicolas Bouvuier kierował się podczas swoich słynnych wypraw. O jego książce "Oswajanie świata", nazywanej "biblią podróżników", opowiadała w Dwójce Małgorzata Szymańska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"W pociągu może zdarzyć się wszystko". Literackie oswajanie kolei

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2014 18:00
– Wiek XIX pozostawił po sobie dwie wielkie rzeczy: kolej oraz powieść. I były one ze sobą silnie związane. Literatura przynosi nam wiele świadectw rosnącej fascynacji tym środkiem transportu – mówił w Dwójce prof. Wojciech Tomasik, literaturoznawca i miłośnik podróży pociągiem.
rozwiń zwiń