"Purezento" to książka, w której Joanna Bator złożyła hołd kulturze Japonii. Nie tylko poprzez umieszczenie akcji powieści w tym kraju, ale też symboliczne nawiązanie do sztuki kintsugi. - To stara japońska metoda naprawiania ceramiki przy pomocy mazi z żywicy i złotego proszku. W naprawionym przedmiocie powstają złote blizny, które stają się częścią jego nowej tożsamości. To metafora, która sprawa, że się sama wzruszam - wyznała w Dwójce pisarka.
Japońskość "Purezento" przejawia się również w języku. Joanna Bator podkreśliła, że starała się pisać w sposób jasny i prosty. - Korzystałam z estetyki wabi sabi, a w tekście ukryłam 12 wierszy haiku. Na czytelników, którzy odnajdą je jako pierwsi będzie czekała nagroda.
W audycji Joanna Bator wspominała formularz, od którego, przed laty, zaczęła się jej przygoda z Japonią. Wyznała, że gdyby go kiedyś nie wypełniła, to prawdopodobnie nie byłaby dziś pisarką ("to był mój dar, moment kiedy zmieniło się moje życie"). Pisarka opowiedziała też o swojej roli w powstającej ekranizacji jej książki "Ciemno, prawie noc" oraz nowym miejscu zamieszkania.
***
Rozmawiał: Bartosz Panek
Gość: Joanna Bator (pisarka)
Data emisji: 1.12.2017
Godzina emisji: 16.30
Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".
bch/mko