Sakramentarz tyniecki. Dzieje średniowiecznego skarbu

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2015 10:28
Opowieść o jednym z najstarszych rękopisów przechowywanych Polsce oraz o miejscu, w którym się znajduje - opactwie w Tyńcu.
28 listopada odbył się w Pałacu Rzeczypospolitej pokaz Sakramentarza tynieckiego (na zdj.). Było to w ramach cyklu PIERWSZENAJSTARSZE - z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski Biblioteka Narodowa co miesiąc zaprezentuje najstarsze zabytki kultury i historii dokumentujące początki państwa polskiego
28 listopada odbył się w Pałacu Rzeczypospolitej pokaz Sakramentarza tynieckiego (na zdj.). Było to w ramach cyklu PIERWSZE/NAJSTARSZE - z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski Biblioteka Narodowa co miesiąc zaprezentuje najstarsze zabytki kultury i historii dokumentujące początki państwa polskiegoFoto: PAP/Marcin Obara

Gościem audycji będzie benedyktyn br. dr hab. Michał Gronowski, który opowie o  początkach opactwa tynieckiego i o genezie Sakramentarza. Kim byli pierwsi opaci Tyńca? Kto podarował im (bądź sprowadził) Sakramentarz? Skąd przybyli pierwsi zakonnicy?

***

Na audycję z cyklu "Kryzys wieku średniego" w niedzielę (29.11) w godz. 18.00-19.00 zapraszają Łukasz Kozak i Łukasz Modelski.

jp/mm

Czytaj także

Średniowieczne herezje i równouprawnienie kobiet

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2015 20:20
- Przez wiele późniejszych wieków kobieta nie będzie tak wyemancypowana jak w tych pięknych czasach – mówiła w Dwójce dr Magdalena Ogórek, znawczyni średniowiecznej kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jednorożec łagodnieje na widok dziewicy

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 20:45
Jedni porównywali go jelenia, inni do konia, jeszcze inni postrzegali go jako zwierzę o nogach słonia i grzywie lwa. Pewne jest jedno, jednorożca można było upolować tylko w towarzystwie dziewicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święta Jadwiga Śląska. Księżna bez butów

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 19:00
Śląska księżna ze znakomitego bawarskiego rodu prowadziła tak ascetyczny tryb życia, że wedle legendy demony przybyły z piekieł, by ją za to wychłostać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa pod Azincourt. Mentalna porażka Francji

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 19:00
- Rycerstwo francuskie nie potrafiło zrozumieć, że dawno minęły czasy, gdy jego pojedyncza szarża mogła przynieść zwycięstwo w bitwie - skomentował jedno z najkrwawszych wydarzeń wojny stuletniej prof. Jerzy Pysiak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Św. Marcin. Uczta i pijaństwo na cześć ascety

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 14:00
– Ten święty stronił od obfitych posiłków. Tak się jednak złożyło, że powiązano go z dobrym jedzeniem i piciem młodego wina – mówił Łukasz Modelski.
rozwiń zwiń