Leśne powroty Europy

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2011 15:25
Obserwuj nas na Google News
W swej ceramicznej kompozycji "Faces in the Forest" Michael Flynn stara się dotrzeć do źródeł kultury Starego Kontynentu.
Audio
1 plik

Las jest miejscem, gdzie można odnaleźć źródło europejskiej kultury, jest częścią systemu wierzeń Starego Kontynentu. Tak uważa artysta Michael Flynn, tworzący swoje rzeźby z ceramiki. - Europa w dawnych czasach była przecież pokryta wielkim buszem - mówił w Dwójce Flynn. - Kiedy zajmowałem się motywem Dionizosa w kulturze, nabrałem wiedzy na temat lasu i jego symboli. Wtedy zorientowałem się, że mogę pójść głębiej i dalej, w epoki bardzo stare. Dionizos pochodzi z lasu, jest przeciwieństwem Chrystusa, który przybył z pustyni – podkreślał artysta.

Tytułowe twarze wyrażają różne emocje - niektóre są szczęśliwe, niektóre zagubione. Jednak Flynn nie wierzy, że społeczeństwo może wrócić do na łono natury. – Moim celem jest zbadanie wielu wierzeń, po to by znaleźć różne obrazy, które potem będą rezonować w mojej sztuce i być może dotrą do umysłu widza – mówił artysta. Flynn uważa, że w umyśle każdego człowieka jest miejsce, które można by uznać w pewnym sensie za pochodzące z lasu. To miejsce wspólne budzi nadzieję na społeczny dialog.

Wielkoformatową kompozycję ceramiczną Michaela Flynna można zobaczyć we wrocławskim Muzeum Narodowym. Wystawa pod tytułem "Faces in the Forest" (Twarze w lesie) jest częścią projektu, nad którym artysta pracuje od dwóch lat. Ekspozycja jest elementem Międzynarodowego Sympozjum Ceramiki "Porcelana Inaczej" odbywającego się od 34 lat w Wałbrzychu. Mieszkający  w Walii Irlandczyk był zafascynowany polskimi lasami, które uznał za znacznie ciekawsze od chociażby niemieckich – poukładanych i w pełni ujarzmionych.

Z Michaelem Flynnem rozmawiał Grzegorz Chojnowski.

Aby wysłuchać całej rozmowy, kliknij ikonę dźwięku "Michale Flynn o swoje wystawie", w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(Lm)

Czytaj także

Mirosław Bałka rozmawia z Polskim Radiem!

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2011 15:52
Ludzie do mojej sztuki podchodzą jak do prozy, podczas gdy ma ona więcej wspólnego z poetyką japońskiego haiku - mówi światowej sławy polski artysta Mirosław Bałka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mity i legendy w ceramice

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2011 14:31
Poszukiwanie źródeł kultury europejskiej doprowadziło Flynna do Polski. We Wrocławiu prezentuje swą wielkoformatową kompozycję ceramiczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wirtualny spacer po galerii

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 09:05
Nowoczesny projekt Muzeum Narodowego w Krakowie, wystawa Kuby Bąkowskiego w poznańskiej galerii "Arsenał".
rozwiń zwiń