Architektura miejscem spotkań

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 12:23
Werdykty jury zakończonego właśnie 12. Międzynarodowyego Biennale Architektury w Wenecji.
Audio

W "Europejskim Magazynie Kulturalnym" opowiadaliśmy o zakończonym właśnie 12. Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji. W tegorocznej wystawie wzięło udział ponad 50 narodowych reprezentacji. W tym roku głównym kuratorem całego biennale była japońska architekt - Kazuyo Sejima, pierwsza kobieta na tym stanowisku. Sejima razem z Ryue Nishizawa prowadzi pracownię architektoniczną SANAA, w tym roku oboje zostali odznaczeni architektonicznym Noblem - nagrodą Pritzkera. Tegorocznym hasłem przewodnim Biennale było "People Meet in Architecture" ("Ludzie spotykają się w architekturze"). Polskę reprezentowała instalacja "Emergency Exit" Agnieszki Kurant i Aleksandry Wasilkowskiej, które pokazały wieżę zbudowaną z metalowych elementów, z której można było wykonać skok w wypełnioną mgłą przestrzeń.

Złotego Lwa za najlepszy pawilon narodowy otrzymało Królestwo Bahrajnu za prezentację "Bahrain Urban Research Team". Jury doceniło wybór tematu ekspozycji – autorzy dokonali trafnej analizy relacji między społeczeństwem a szybkimi zmianami na terenach nadmorskich. Doceniono także koncepcję formy architektury jako sposobu regeneracji wybrzeża i przywrócenie go przestrzeni publicznej. Ekspozycja przedstawia domy poławiaczy pereł z Zatoki Perskiej, gdzie można było m.in. wejść i odsłuchać nagrań wywiadów z ich użytkownikami. Pawilon pokazywał na pierwszym miejscu użytkowników, a nie architekturę jako taką, zatem doskonale zrealizował hasło "spotkań w architekturze".

Złotego Lwa za całokształt odebrał Rem Koolhaas. Kazuyo Sejima tak uzasadniła wybór jury: "Poszerzył [Rem Koolhaas] możliwości architektury, skupiając się na relacjach między ludźmi i przestrzenia. Tworzy budynki, które stymulują interakcje między ludźmi, w ten sposób realizuje bardzo ambitne cele w architekturze". Nasz gość, krytyk architektury – Anna Lorens – zwróciła uwagę, że Koolhaas jest autorem kontrowersyjnych haseł takich jak "Czy Chiny powinny uratować Wenecję?" i działań takich, jak chociażby ciągłe podkreślanie problemu zabytków UNESCO, przez które nowe projekty urbanistyczne często są niemożliwe do zrealizowania.

Złotego Lwa za najlepszy projekt w ramach wystawy "People meet in architecure" otrzymała japońska pracownia junya.ishigami+associates za instalację Architektura jak powietrze: studia nad château la coste, prezentowaną w Corderie dell’Arsenale. Z uznaniem jury spotkała się unikatowa i bezkompromisowa wizja autora Junya Ishigami. 

Srebrnego Lwa dla obiecujących, młodych uczestników wystawy odebrała pracowania OFFICE Kersten Gees i Davida Van Severena współpracująca z fotografem Basem Princenem. Jury było pod wrażeniem umiejętności połączenia analizy fotograficznej i interwencji projektantów w spójną wizję odwołującą się to tematu przewodniego wystawy. Pracę 7 rooms 21 perspectives można oglądać w Giardino delle Vergini.

Audycję prowadził Bartosz Panek.

Aby wysłuchać audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku "Architektura miejscem spotkań" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Słowa o zmroku: Miasto otwarte

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2010 09:20
Skok w chmury to propozycja polskich artystek na tegorocznym Biennale w Wenecji
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyjście awaryjne

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2010 10:20
Konstrukcja przypominająca trampolinę nad "morzem chmur" będzie reprezentowała Polskę na 12. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji. Instalację "Emergency Exit" wykonać mają Agnieszka Kurant i Aleksandra Wasilkowska.
rozwiń zwiń