Cztery Litanie Ostrobramskie Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 15:53
W audycji wysłuchaliśmy nagrania, w którym udział wzięli wybitni soliści – wokaliści oraz Chór Polskiego Radia i Wrocławska Orkiestra Barokowa. Całość poprowadził Jacek Kaspszyk.
Stanisław Moniuszko na portrecie autorstwa Adolphea Lafossea
Stanisław Moniuszko na portrecie autorstwa Adolphe'a Lafosse'aFoto: wikimedia/domena publiczna

Na tle imponującej liczby osiemnastowiecznych muzycznych ujęć litanii (m.in. J. A. Hasse, M. Haydn, W. A. Mozart) w kolejnym stuleciu ich liczba bardzo zmalała, ograniczając się do lokalnych twórców, zwłaszcza tych związanych z sanktuariami maryjnymi. Moniuszko w swych litaniach zasadniczo nie odwoływał się do żadnej tradycji ich umuzyczniania, zaniechał także jakichkolwiek odniesień "historyzujących", tworząc dzieła wysoce oryginalne. W każdej litanii występuje chór i soliści, którym (w trzech pierwszych utworach) towarzyszy orkiestra: w I Litanii dość skromna, w II – "klasyczna", w III – najokazalsza, z powiększoną sekcją dętą i kotłami. Litania IV zachowała się tylko w wersji na głosy wokalne i fortepian, choć prawdopodobne, iż także miała mieć wersję orkiestrową.

Program:

Stanisław Moniuszko Cztery Litanie Ostrobramskie

Wyk. Wrocławska Orkiestra Barokowa, Chór Polskiego Radia, Anna Dennis – sopran, Markéta Cukrová - alt, Virgil Hartinger – tenor, Jarosław Bręk – bas, Magdalena Lisak – pianoforte, dyr. Jacek Kaspszyk, Izabela Polakowska-Rybska – przygotowanie chóru

(Warszawa, Studio Koncertowe Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego, 27-29.10.2013)

***

Tytuł audycji: Letni festiwal muzyczny

Prowadził: Marek Zwyrzykowski

Data emisji: 15.08.2018

Godzina emisji: 20.00

bch/mko

Czytaj także

Neil Shicoff: nigdy nie jest się solistą

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 15:00
- Zawsze jest jakiś zespół: dyrygent, orkiestra, reżyser, producent, inni śpiewacy. To wszystko musi do siebie pasować - podkreślał znakomity śpiewak i pedagog, nowy dyrektor Teatru Michajłowskiego w Petersburgu oraz juror IX Konkursu Moniuszkowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpańskie pasje w rodzinie Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 09:00
W audycji "Zapiski ze współczesności" słuchaliśmy opowieści Elżbiety Janowskiej-Moniuszko - tłumaczki z języka hiszpańskiego spokrewnionej ze słynnym polskim kompozytorem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Duszniki-Zdrój. Tu Chopin żentycą suchoty leczył

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 14:08
- To była słynna kuracja dusznicka. Młody Chopin zażywał jej przez miesiąc - o legendarnym pobycie kompozytora w Bad Reinerz, czyli obecnych Dusznikach, opowiadał w Dwójce historyk Jan Bałchan.
rozwiń zwiń