CERN jeszcze bardziej pewny w sprawie Higgsa
Badacze z CERN podali najnowsze wyniki poszukiwań bozonu Higgsa. Niektóre mają odchylenie standardowe 5.9 sigma.
Sigma w statystyce oznacza odchylenie standardowe. 3 sigma to znak, że istnieje 0.13% szansa iż wynik został uzyskany losowo. Dla fizyków cząstek wysokiej energii to jednak zbyt duże ryzyko. Twardym dowodem na odkrycie jest dopiero 5 sigma, kiedy istnieje tylko 0.0000003% szansa, że wynik został uzyskany przypadkiem. Na słynnej już konferencji w dniu 4 lipca tego roku była mowa włąśnie o wynikach na poziomie 5 sigma.
Teraz odchylenie standardowe zbliża się już do 6 sigma. To znaczy, że istnieje 1/550 mln szansy, że wyniki są przypadkowe.
Te niezwykle mocne wyniki pochodzą z eksperymentu ATLAS. Badacze poddali analizie dodatkowe dane rozkładu cząstek. CMS po miesiącu dodatkowych analiz podtrzymał wyniki z odchyleniem na poziomie 5 sigma.
Co to oznacza? Właściwie to samo, co 4 lipca. Wiemy, że jest "tam" jakaś cząstka, która spełnia założenia Modelu Standardowego dla bozonu Higgsa. Nadal jednak nie wiemy, czy to ten higgs, o którym od dawna teoretyzujemy czy też jakaś bliźniacza cząstka i nieco innych cechach. - Musimy potwierdzić, że ma wszystkie cechy, które ma posiadać Higgs - mówi prof. Martinus Veltman, noblista z 1999 roku. Nagrodę dostał za badania nad Modelem Standardowym. Nowa cząstka może być bliźniakiem bozonu, który jednak nie ma oczekiwanych właściwości. Cząstek może tez być kilka. Mówić krótko: przed nami jeszcze wiele ekscytujących badań.
Sigma w statystyce oznacza odchylenie standardowe. 3 sigma to znak, że istnieje 0,13% szans, iż wynik został uzyskany losowo. Dla fizyków cząstek wysokiej energii to jednak zbyt duże ryzyko. Twardym dowodem na odkrycie jest dopiero 5 sigma, kiedy istnieje tylko 0,0000003% szansa, że wynik został uzyskany przypadkiem. Na słynnej już konferencji 4 lipca tego roku była mowa właśnie o wynikach na poziomie 5 sigma.
Teraz odchylenie standardowe zbliża się już do 6 sigma. To znaczy, że istnieje 1/550 mln szansy, że wyniki są przypadkowe. Te niezwykle mocne wyniki pochodzą z eksperymentu ATLAS. Badacze poddali analizie dodatkowe dane rozkładu cząstek. CMS po miesiącu dodatkowych analiz podtrzymał wyniki z odchyleniem na poziomie 5 sigma.
Co to oznacza? Właściwie to samo, co 4 lipca. Wiemy, że jest "tam" jakaś cząstka, która spełnia założenia Modelu Standardowego dla bozonu Higgsa. Nadal jednak nie wiemy, czy to ten Higgs, o którym od dawna teoretyzujemy, czy też jakaś bliźniacza cząstka o nieco innych cechach. - Musimy potwierdzić, że ma wszystkie cechy, które ma posiadać Higgs - mówi prof. Martinus Veltman, noblista z 1999 roku. Nagrodę dostał za badania nad Modelem Standardowym. Nowa cząstka może być bliźniakiem bozonu, który jednak nie ma oczekiwanych właściwości. Cząstek może też być kilka. Mówiąc krótko: przed nami jeszcze wiele ekscytujących badań.
Przeczytaj relację z konferencji, na której ogłoszono odkrycie>>>
(ew/BBC)