Chopin i jego Europa: skarby Północy. Transmisja!

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 16:00
Zapraszamy na recital znakomitego fińskiego pianisty Olli Mustonena w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W programie dzieła kompozytorów skandynawskich oraz Aleksandra Skriabina.
Olli Mustonen w czwartek wystąpi na Fetsiwalu Chopin i jego Europa
Olli Mustonen w czwartek wystąpi na Fetsiwalu "Chopin i jego Europa"Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Zapraszamy do serwisu specjalnego poświęconego Festiwalowi "Chopin i jego Europa 2014">>>

Olli Mustonen to także dyrygent i kompozytor, uważany za jednego z najbardziej ekscytujących muzyków swojej generacji. Urodził się w Helsinkach. Naukę gry na fortepianie i klawesynie rozpoczął w wieku pięciu lat, a jego pierwszym nauczycielem był Ralf Gothoni. W tym samym czasie podjął pierwsze próby kompozytorskie. Studia pianistyczne kontynuował pod kierunkiem Eero Heinonena, a kompozycję studiował u Einojuhani Rautavaara.
Jako pianista fascynuje publiczność i krytykę muzyczną swoją wyjątkową techniką i niepowtarzalnymi interpretacjami. Mustonen często wykonuje własne kompozycje oraz współczesnych kompozytorów, gdyż - jak twierdzi - ceni sobie świeżość pierwszych wykonań. Prezentując kompozycje dawnych mistrzów stara się, by jego interpretacje były twórcze i odbiegające od tradycyjnych kanonów.
Koncertował niemalże na całym świecie, współpracując z tak renomowanymi orkiestrami, jak Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony, Cleveland Orchestra, Deutsches Symphonie - Orchester Berlin, London Philharmonic, Los Angeles Philharmonic, Philadelphia Orchestra, Philharmonia Orchestra, Royal Concertgebouw, i z tak wybitnymi dyrygentami, jak Vladimir Ashkenazy, Daniel Barenboim, Paavo Berglund, Pierre Boulez, Myung-Whun Chung, Charles Dutoit, Christoph Eschenbach, Esa-Pekka Salonen, Jukka-Pekka Saraste, Klaus Tennstedt, Sandor Vegh.
Jego dorobek płytowy jest bardzo bogaty i wysoko ceniony. Preludia Szostakowicza i Alkana, nagrane dla firmy fonograficznej Decca otrzymały nagrodę Edison i Gramophone jako "Najlepsze Nagranie Instrumentalne roku 1992". Od 2002 artysta związany jest kontraktem z firmą Ondine, dla której nagrał m.in. Preludia i Fugi Bacha oraz Szostakowicza, utwory fortepianowe Sibeliusa i Prokofiewa.
Jako dyrygent jest założycielem Helsinki Festival Orchestra i współpracuje z Tapiola Sinfonietta. W 2006, 2008 i 2010 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa"

Na tegoroczną transmisję ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zapraszają Agata Kwiecińska i Adam Suprynowicz. A w przerwie recitalu z Olli Mustonenem porozmawia Barbara Schabowska.

Program:

Jean Sibelius 10 Utworów op. 58

Olli Mustonen Sonata fortepianowa "Jehkin Iivana"

Edward Grieg Ballada g-moll op. 24

Aleksander Skriabin 6 Preludiów op. 13, 5 Preludiów op. 16, Sonata op. 70 nr 10, Vers la flame op. 72
Wyk. Olli Mustonen

21 sierpnia (czwatek), godz. 20.00-22.40, wprowadzenie o 19.00

mm/mc

Czytaj także

Tobias Koch: Chopin to Rolling Stonsi XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2014 12:33
– Muzyka Chopina była wówczas czymś zupełnie nowym – przypominał w Dwójce znakomity niemiecki pianista, którego recital fortepianowy usłyszeliśmy w drugim dniu festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dejan Lazić: Mozartowi było łatwiej

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 13:00
- Nie znał symfonii Brahmsa, "Dafnis i Chloe" Ravela czy oper Wagnera. Dzisiaj twórcy czują się przytłoczeni wpływami, a w wielu utworach słychać starania, by nie brzmieć "jak ktoś inny" - mówił Chorwat Dejan Lazić, który na Festiwalu "Chopin i Europa" zaprezentował talenty pianistyczne, ale też kompozytorskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andreas Staier: od geniusza można się wiele nauczyć, nawet gdy myje zęby

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 14:00
O swoich doświadczeniach z pieśniami Chopina oraz problemach z innymi utworami polskiego kompozytora znakomity niemiecki pianista Andreas Staier mówił w przerwie środowego recitalu na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń