Stanisław Mossakowski: już w wieku 5 lat wiedziałem, że będę historykiem

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 12:26
– Skąd moje zainteresowanie historią sztuki? To proste: nie mając kontaktu z rodzicami, zawsze interesowałem się przeszłością – mówił prof. Stanisław Mossakowski, jeden z najwybitniejszych historyków sztuki w Polsce, który w sierpniu skończy 80 lat.
Audio
  • Stanisław Mossakowski: już w wieku 5 lat wiedziałem, że będę historykiem (Audycja okolicznościowa/Dwójka)
Stanisław Mossakowski
Stanisław MossakowskiFoto: PAP/Tomasz Gzell

Prof. Stanisław Mossakowski jest badaczem roli tradycji antycznej w sztuce, polsko-włoskich relacji artystycznych oraz związków historii sztuki z historią idei. Napisał ponad 150 prac publikowanych w języku polskim, angielskim, włoskim, francuskim i niemieckim, jednak jego najbardziej znanym dziełem jest monografia Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu - wynik trzydziestoletnich studiów.

W rozmowie z Dawidem Dziedziczakiem historyk sztuki opowiadał m.in. o swojej pracy i zainteresowaniach, o książkach na temat dziejów rodu Mossakowskich, którego początki sięgają XV wieku. Wspominał także swoje dzieciństwo, które spędził bez kontaktu z rodzicami ("mój ojciec umarł przed moim urodzeniem, a matka umarła po"). Okoliczności te sprawiły, że zainteresował się historią. Samą historią sztuki zajął się natomiast z zupełnie innego powodu.

***

Audycja okolicznościowa

Gość: prof. Stanisław Mossakowski (historyk sztuki)

Data emisji: 13.07.2017

Godzina emisji: 20.50

mc/jp

Czytaj także

Zakopiański Witkacy w jednym albumie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 12:39
- Znajdziemy tu przede wszystkim obrazy powstałe w ramach Firmy Portretowej "S.I. Witkiewicz". Duża ich część to wizerunki przyjaciół i znajomych - opowiadała Helena Pitoń z Muzeum Tatrzańskiego o albumie z dziełami Witkacego ze zbiorów zakopiańskiej placówki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Atanazy Raczyński. Arystokrata, który się opłaca

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 18:35
– Zawarłem z moim bohaterem swego rodzaju układ  – mówił historyk sztuki dr Michał Mencfel, autor książki "Atanazy Raczyński (1788-1874). Biografia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Lassnig. 70 lat autoportretów w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 11:00
– Styl prac zmieniała wraz ze zmianą otaczającego ją świata. Ale uparcie wracała do jednego tematu. Całe życie malowała siebie – mówiła Katarzyna Redzisz, kuratorka wystawy Marii Lassnig w warszawskiej Zachęcie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Rypson zaprasza na zjazd sceptyków z Europy

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 11:00
– Europejski Kongres Sceptyków gromadzi rozmaitych uczonych, myślicieli, a także takie organizacje, które usiłują walczyć z ogromnym problemem naszych czasów – mówił historyk i krytyk sztuki Piotr Rypson.
rozwiń zwiń