Gość audycji podkreślił, że katedra Notre Dame przeobrażała się na przestrzeni wieków wskutek dziejowych zawieruch. Jej współczesny kształt był w dużej mierze efektem pracy XIX-wiecznego architekta Eugène'a Viollet-le-Duc'a. - On uważał, że mamy prawo realizować wizję zabytku wedle własnych wyobrażeń. Dziś takie podejście wydaje nam się nie do przyjęcia - mówił Marcin Zgliński.
Historyk sztuki dodał, że paryska świątynia jest tak ważną ikoną, że nie wyobraża sobie, by przy jej odbudowie dokonano drastycznych modyfikacji. Z drugiej strony rekonstrukcja katedry daje okazję do zastosowania nowoczesnych technologii, które zwiększą bezpieczeństwo zabytku w kolejnych dziesięcioleciach.
W audycji rozmawialiśmy o słynnych organach, które znajdują się w katedrze. Swoimi wrażeniami z występowania w Notre Dame podzielili się organiści prof. Julian Gembalski i Karol Mossakowski. O muzyce związanej ze świątynią opowiedziała dziennikarka Dwójki Magdalena Łoś.
Dzień po pożarze katedry Notre Dame. Zobacz relację >>>
***
Tytuł audycji: Katedra Najświętszej Marii Panny
Przygotował: Andrzej Sułek
Goście: Marcin Zgliński (z Instytutu Sztuki PAN), prof. Julian Gembalski (z Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach ), Karol Mossakowski (organista, uczeń Oliviera Latry), Magdalena Łoś (dziennikarka radiowej Dwójki)
Data emisji: 16.04.2019
Godzina emisji: 20.30
bch/kh