Jak odbudować katedrę Notre Dame: wiernie czy eksperymentować?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 09:00
- To, że dziś oglądamy wspaniałe świątynie wielofazowe, gotyckie z wystrojem renesansowym czy barokowym wynika stąd, że kiedyś nie bano się wprowadzać do nich elementów współczesnych - mówił w Dwójce Marcin Zgliński z Instytutu Sztuki PAN.
Audio
  • Wokół muzyki i architektury w katedrze Notre Dame (Dwójka)
Katedra Notre Dame w Paryżu
Katedra Notre Dame w ParyżuFoto: Pixabay/Skitterphoto

Gość audycji podkreślił, że katedra Notre Dame przeobrażała się na przestrzeni wieków wskutek dziejowych zawieruch. Jej współczesny kształt był w dużej mierze efektem pracy XIX-wiecznego architekta Eugène'a Viollet-le-Duc'a. - On uważał, że mamy prawo realizować wizję zabytku wedle własnych wyobrażeń. Dziś takie podejście wydaje nam się nie do przyjęcia - mówił Marcin Zgliński.

Historyk sztuki dodał, że paryska świątynia jest tak ważną ikoną, że nie wyobraża sobie, by przy jej odbudowie dokonano drastycznych modyfikacji. Z drugiej strony rekonstrukcja katedry daje okazję do zastosowania nowoczesnych technologii, które zwiększą bezpieczeństwo zabytku w kolejnych dziesięcioleciach.

W audycji rozmawialiśmy o słynnych organach, które znajdują się w katedrze. Swoimi wrażeniami z występowania w Notre Dame podzielili się organiści prof. Julian Gembalski i Karol Mossakowski. O muzyce związanej ze świątynią opowiedziała dziennikarka Dwójki Magdalena Łoś.

Dzień po pożarze katedry Notre Dame. Zobacz relację >>>

***

Tytuł audycji: Katedra Najświętszej Marii Panny

Przygotował: Andrzej Sułek

Goście: Marcin Zgliński (z Instytutu Sztuki PAN), prof. Julian Gembalski (z Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach ), Karol Mossakowski (organista, uczeń Oliviera Latry), Magdalena Łoś (dziennikarka radiowej Dwójki)

Data emisji: 16.04.2019

Godzina emisji: 20.30

bch/kh

Czytaj także

Prof. Marek Walczak: nie miałem wątpliwości, że katedra przetrwa

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 18:00
- To są budowle wzniesione w trwały sposób, od wieków przeciwstawiają się kataklizmom - przypominał prof. Marek Walczak, opowiadając, w kontekście pożaru katedry Notre Dame, o dziejach słynnych gotyckich świątyń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Sławomir Ratajski: Notre Dame to serce Europy

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 18:16
- Ta świątynia to serce dziedzictwa europejskiego, chrześcijańskiego. Tego, co się  kojarzy z najlepszym, jeżeli mówimy o kulturze europejskiej - podkreślał prof. Sławomir Ratajski, Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO.
rozwiń zwiń