Polska w Unii Europejskiej. Waldemar Dąbrowski: nasza kultura pokazywała, że aspiracje Polski są uprawnione

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2024 14:02
- Członkostwo w Unii Europejskiej zmieniło wiele dziedzin życia społecznego Polaków. Kultura była za to czymś, co udowadniało słuszność naszych aspiracji do UE na długo przed akcesją - ocenił Waldemar Dąbrowski. Były minister kultury podzielił się w Programie 2 Polskiego Radia swoimi wspomnieniami z czasu wstąpienia naszego kraju do Wspólnoty oraz ocenił zmiany, jakie przyniosła nam Unia Europejska.
Waldemar Dąbrowski: kultura była wartością, która w oczywisty sposób sytuowała nas w Unii Europejskiej
Waldemar Dąbrowski: kultura była wartością, która w oczywisty sposób sytuowała nas w Unii EuropejskiejFoto: Shutterstock/hurricanehank

Waldemar Dąbrowski w czasie, kiedy Polska wstępowała do Unii Europejskiej, piastował stanowisko ministra kultury. Był jednym z architektów polskiej akcesji do Wspólnoty. 

Polacy bez kompleksów

Były minister kultury powiedział w Programie 2 Polskiego Radia, że obecnie możemy obserwować pokolenie ludzi, którzy są wolni od ograniczeń, jakie na Polskę nałożył komunizm. - Chcę pogratulować tym, którzy urodzili się w okresie naszego członkostwa w UE. Są to ludzie wolni od kompleksów żelaznej kurtyny, ludzie znający języki i czujący się w europejskich stolicach jak u siebie. Z każdym krajem, który wstępuje do UE, poszerzany był obszar dobrego i mądrego życia - powiedział.

- Nie pomyliliśmy się, przyłączając się do tego świata, który kiedyś podziwialiśmy, a w ciągu 20 lat staliśmy się jego częścią. UE zmieniła nas, ale my także zmieniliśmy ją - dodał.

Polska w UE - duma i radość

Wspominając moment wejścia do Unii Europejskiej, Waldemar Dąbrowski powiedział, że było to zrealizowanie ambicji przynależności naszego kraju do Zachodu, ale również czas dumy i radości. - W członkostwie Polski w Unii Europejskiej chodziło o to, żeby odetchnąć pełną piersią. Chcieliśmy spełnić marzenia naszych dziadków i rodziców, urzeczywistnić ideę przynależności Polski do świata Zachodu, i to się udało - ocenił.

Czytaj także:

- Mam dzisiaj wielkie emocje, bo wciąż są we mnie żywe te, które przeżywałem 20 lat temu. Pamiętam ten moment niezwykłej dumy i radości. Wyraziłem je, organizując Śniadanie Europejskie przed Arkadami Zamku Królewskiego, na którym pokazaliśmy formacje artystyczne Gdańska, Krakowa czy Warszawy, wyrażając językiem poetyckim radość z tego historycznego momentu - zdradził.

Polska kultura i Unia Europejska

Waldemar Dąbrowski podkreślił także, że polska kultura od dawna była elementem, który łączył nas ze Wspólnotą Europejską. - Patrzyłem na polską kulturę jako wartość, która sytuuje nas w samym jądrze europejskim i jest dowodem na to, że nasze aspiracje do UE są w pełni uprawnione. Możemy iść drogą, którą jako jeden z pierwszych wyrażał Norwid - wspominał.

- Kultura była wartością, która w oczywisty sposób sytuowała nas w Unii Europejskiej, nawet wtedy, kiedy nie byliśmy jej częścią - podkreślił gość Polskiego Radia.



Posłuchaj
40:18 Europejski Quodlibet - Waldemar Dąbrowski 2024.05.01.mp3 Waldemar Dąbrowski o polskiej kulturze w Unii Europejskiej (Dwójka)

***

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Waldemar Dąbrowski (dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, w latach 2002-2005 minister kultury, jeden z architektów polskiej akcesji do UE)

Data emisji: 1.05.2024

Godzina emisji: 13.00-15.00

dz/mgc/wmkor

Czytaj także

Michał Nagy: nadrzędną wartością jest radość tworzenia muzyki

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 12:00
- Myślę, że jeśli utwory są dobrze skomponowane, to dają uczniowi tę przyjemność z obcowania z instrumentem i muzyką. Jeśli są chętnie wykonywane przez młodych gitarzystów czy muzyków, to znaczy, że jest to dobra literatura - opowiadał w Dwójce Michał Nagy - gitarzysta, pedagog i wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiesław Ochman: koncentruję się na tym, co mam zrobić, a nie na tym, co było

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2023 12:00
- Nie zastanawiam się nad czasem, on sobie po prostu płynie. Zdaję sobie sprawę z zasad fizyki i na to nie mam wpływu. Wobec tego raczej koncentruję się na tym, co mam zrobić, niż na tym, co było i minęło - mówił w sylwestrowym wydaniu "Cafe Muza" wybitny tenor Wiesław Ochman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Anderszewski: talent zawsze jest czymś unikalnym

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2024 15:13
- Nie ma definicji muzycznego talentu. To zbiór bardzo, bardzo wielu czynników. To jest zawsze coś unikalnego, coś swoistego, coś jedynego w swoim rodzaju. Jeżeli w ogóle można jakoś określić talent, to właśnie w ten sposób, że jest jedyny. Wszelka próba powtórzenia tego jest kompletnym fiaskiem - mówił w Dwójce znakomity pianista Piotr Anderszewski.
rozwiń zwiń