Wyścigi Konne na Służewcu. Modernistyczna architektura skąpana w zieleni

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2025 14:09
- Teren Wyścigów Konnych na Służewcu o architekturze późnego modernizmu jest piękny. To pełen cudownej zieleni ogród. Kapitalna trawa. Jak miałem okazję oprowadzać gości z całego świata, wszyscy byli zachwyceni tym torem. Czy to Francuzi, Włosi, Anglicy... Słyszałem od nich, że takiej bajki to nie widzieli - mówił w Dwójce Andrzej Szydlik, od dekad związany z tym wyjątkowym na mapie Warszawy miejscem.
Historie o koniach, ludziach i marzeniach.Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Jan Kanty Zienko na Służewcu
Historie o koniach, ludziach i marzeniach. Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Jan Kanty Zienko na SłużewcuFoto: PR2

Działa od blisko 86 lat. Jakimś cudem ominęła go wojenna pożoga. W sobotę 3 maja, z okazji inauguracji sezonu, w "Dwójce na miejscu" odwiedziliśmy Tor Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu.

Posłuchaj całej audycji na podcasty.polskieradio.pl <<<

Zachwycający jak Służewiec

To miejsce jest perłą modernizmu, areną sportowych emocji i miejscem pracy ludzi, dla których wyścigi to całe życie. To również zaciszny park w środku stołecznej metropolii, dom dla kilkuset wyścigowych koni, miejsce spotkań ludzi z góry i dołu społecznej drabiny.

Przewodnik, który zna tor niczym własną kieszeń

Tor Wyścigów Konnych na Służewcu został otwarty 3 czerwca 1939 roku. Rówieśnikiem obiektu jest Andrzej Szydlik, który rozpoczynał swoją karierę tutaj jako chłopiec stajenny, kończył zaś jako najważniejszy wyścigowy sędzia i komentator.

Czytaj także:

- Na wyścigi przychodzę od dziecka. Urodziłem się kilometr stąd, na placu Służewskim, tak że nolens volens moje drogi musiały się skrzyżować z wyścigami konnymi, na których pracowałem wiele, wiele lat - wyznał służewiecki weteran, który zgodził się być naszym przewodnikiem w czasie audycji.

Rozmawialiśmy również ze zgromadzoną na Służewcu podczas inauguracji sezonu publicznością, a przede wszystkim tymi, którzy o koniach i wyścigach wiedzą wszystko - między innymi dżokejami i trenerami. Wśród nich byli Małgorzata Łojek i Krzysztof Ziemiański. Na temat architektury warszawskiego toru wyścigowego opowiadał natomiast Dariusz Błaszczyk.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzenie: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Jan Kanty Zienko

Data emisji: 3.05.2025

Godz. emisji: 15.00

pg/k

Czytaj także

Od Nalewek do Nalewek. Spacer po żydowskiej Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 08:00
- Każda z tych uliczek miała swoją specyfikę. Ulica Franciszkańska to był handel skórami i te nieszczęsne żydowskie domy weselne. Z kolei ulica Mariańska miała charakter syjonistyczny. Był tam urząd, do którego się zgłaszali ludzie pragnący wyemigrować do Palestyny - opowiadała Anna Ciałowicz, autorka antologii "Moja żydowska Warszawa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spacer literacką Warszawą. Paweł Dunin-Wąsowicz oprowadza po Powiślu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2025 12:40
Pisarz i dziennikarz Paweł Dunin-Wąsowicz od kilku lat niestrudzenie tropi literackie obrazy różnych części stolicy, układając je następnie w bardzo swoiste przewodniki. Po dzielnicach takich jak Żoliborz, Praga czy Mokotów przyszła pora na warszawskie Powiśle.
rozwiń zwiń