Rzeczpospolita samorządna a społeczeństwo obywatelskie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 07:00
Gościem Dwójki był dr Paweł Załęski, który w swej książce analizuje socjologiczne fenomeny postmodernizmu.
Audio
  • Rzeczpospolita samorządna a społeczeństwo obywatelskie
Rzeczpospolita samorządna a społeczeństwo obywatelskie
Foto: sxc.hu

W serii Monografie FNP ukazała się właśnie książka dr Pawła Załęskiego "Neoliberalizm i społeczeństwo obywatelskie". Praca ta łączy krytyczną analizę socjogenenezy dwóch fenomenów ponowoczesności - dyskursu o społeczeństwie obywatelskim oraz zjawiska zwanego potocznie trzecim sektorem. Weryfikacja popularnych opinii na temat narodzin koncepcji społeczeństwa obywatelskiego doprowadziła do wykazania na podstawie analizy materiałów źródłowych, że antykomunistyczna opozycja nie znała tej koncepcji, wypracowując w czasach pierwszej Solidarności ideę samorządnej Rzeczpospolitej. Badania prasowe ujawniły, że to komunistyczna propaganda winna być uznana za głównego sprawcę w procesie stworzenia i rozpropagowania tej koncepcji - w celu legitymizacji neoliberalnej transformacji systemu społeczno-politycznego w Polsce w 1989 roku. Od samych początków przemian społeczeństwo obywatelskie miało stanowić ekwiwalent dla pełnej demokratyzacji systemu politycznego i powstania dojrzałego społeczeństwa politycznego.                                                                     

Spotkanie z autorem dr Pawłem Załęskim - socjologiem i filozofem społecznym – prowadziła Katarzyna Kobylecka. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

 

Czytaj także

Antropologia filozoficzna Edwarda Abramowskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 12:47
Pod takim tytułem ukazała się monografia pióra dr Anny Dziedzic, przedstaswiająca myśl wybitnego psychologa i socjologa końca XIX wieku na tle jego czasów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skarby dawnego Szczecina

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 19:00
Pierwszy "Skarbiec Nauki Polskiej" o nowej porze poświęcamy najnowszej monografii wczesnośredniowiecznego Szczecina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwa przełomy w polskiej sztuce

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 22:00
1955 i 1989 to dwie wazne daty w historii polskiej sztuki: jedna związana z destalinizacją, druga z przemianami demokratycznymi.
rozwiń zwiń