Dawni fotografowie jako naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 23:45
Spotkanie z dr Ewą Manikowską - historykiem sztuki z Instytutu Sztuki PAN, beneficjentką Programu POMOST Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Stypendium to przyznawane jest osobom, które po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym chcą powrócić do intensywnej pracy naukowej.
Audio
Kapliczka w Brennej
Kapliczka w BrennejFoto: wikipedia/Utopiec, lic. CC

Dr Ewa Manikowska ubiegała się o ten grant na realizację projektu: "Fotografia dokumentacyjna i tworzenie tożsamości kulturowych w Europie na przełomie XIX I XX w." Materiałem badawczym są liczne zachowane archiwa fotograficzne obrazujące pejzaż kulturowy, architekturę, folklor, dzieła sztuki itp., których celem była dokumentacja i zachowanie ważnych elementów dziedzictwa kulturowego i tożsamości.

Kontekst pierwszych  fotograficznych wypraw dokumentacyjnych był oficjalny (państwowy: narodowy i/lub imperialny). Jednak wraz z ulepszaniem technik fotograficznych i coraz większą dostępnością fotografii, takie wyprawy stały się również domeną lokalnych społecznych organizacji (np. towarzystw krajoznawczych czy klubów miłośników historii, które zakładane były w całej Europie).

Głównym celem projektu ma być analiza dorobku wypraw dokumentacyjnych podejmowanych w skomplikowanych realiach społecznych, politycznych i kulturowych ziem dawnej Rzeczypospolitej w okresie od końca XIX wieku do ok. 1918 r. Ambicją projektu, który ruszył z początkiem października, jest więc wprowadzenie tematyki lokalnej (polskiej) do międzynarodowego obiegu naukowego.

Audycja Katarzyny Kobyleckiej.

Czytaj także

Antropologia filozoficzna Edwarda Abramowskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 12:47
Pod takim tytułem ukazała się monografia pióra dr Anny Dziedzic, przedstaswiająca myśl wybitnego psychologa i socjologa końca XIX wieku na tle jego czasów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kim byli ci ludzie? To groby Wikingów, którzy zakładali Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2012 06:00
Słowianie? Wikingowie? Ktoś zupełnie inny? Kim byli ludzie, których 57 wczesnośredniowiecznych grobów znaleziono na trasie budowy autostrady A-1? Na to pytanie nie potrafią jak na razie odpowiedzieć zafascynowani naukowcy z całego świata.
rozwiń zwiń