Hiszpania na kolanach. Trauma pokolenia '98

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2013 16:00
Pod koniec XIX wieku imperium traci swoje ostatnie zamorskie kolonie i pozycję mocarstwa, którą miało od XV wieku. Ostateczny cios zadaje Hiszpanii USA - państwo parweniusz.
Audio
Ilustracja Gustave Dor do powieści Miguela Cervantesa Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy
Ilustracja Gustave Doré do powieści Miguela Cervantesa "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy"Foto: Gustave Doré/domena publiczna

- Doświadczenie to jest tym boleśniejsze, że podbój Ameryki Łacińskiej był pierwszym hiszpańskim dziełem, nie kastylijskim czy aragońskim kształtując tym samym narodowość Hiszpanów - mówi dr  Iwona Krupecka autorka "Don Kichote w krainie filozofów".

Jak dodaje Hiszpanie postrzegali siebie jako spadkobiercę Imperium Rzymskiego, ich zadaniem było zaprowadzenie nowego ładu, niesienie kaganka oświaty prawa bożego i nagle okazało się to niemożliwe. Położył temu kres kraj szczycący się postępem technicznym, podczas kiedy Hiszpania miała wybitnych myślicieli, malarzy, literatów. Wówczas grupa myślicieli, którzy przybyli do Madrytu z prowincji postanowiła pomóc Hiszpanii w odrodzeniu się. - Chcieli uwolnić Hiszpanię od choroby woli, abulii. Upatrywali jej przyczyny w nadmiernym zaangażowaniu religijnym i rezygnacji z własnego ja lub też w kładzeniu niedostatecznego nacisku na sferę praktyczną życia - opowiada gość "Skarbca Nauki Polskiej.

Dr Iwona Krupecka jest adiunktem w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, zajmuje się historią filozofii, ze szczególnym uwzględnieniem okresu nowożytnego i filozofii hiszpańskiej, oraz pograniczem filozofii i literatury. Tematem jej ostatniej pracy jest kichotyzm filozoficzny, ujęty jako spoiwo Pokolenia ’98, nieformalnej grupy wpływowych myślicieli hiszpańskich przełomu XIX i XX wieku.

Praca została podzielona na dwie części. Pierwsza pokazuje, w jaki sposób dokonało się przejście od interpretacji dzieła literackiego do zastosowania tego dzieła jako narzędzia wyjaśniania rzeczywistości. Druga przedstawia koncepcje filozoficzne, wypracowane w trakcie analizy utworu Cervantesa - zogniskowane wokół zagadnienia podmiotu, zarówno indywidualnego, jak i zbiorowego. Główna para bohaterów – Don Kichote i Sanczo Pansa – posłużyła do stworzenia dynamicznej wizji podmiotowości, nieustannie rozdartej między tym, co idealne, a tym, co materialne, własne i obce, trwałe i ulotne.

Do wysłuchania audycji zaprasza Katarzyna Kobylecka

Czytaj także

Antropologia filozoficzna Edwarda Abramowskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 12:47
Pod takim tytułem ukazała się monografia pióra dr Anny Dziedzic, przedstaswiająca myśl wybitnego psychologa i socjologa końca XIX wieku na tle jego czasów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznaj skarby autostrady A-1

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 21:00
Archeologiczne badania ratunkowe wykonuje się rutynowo, gdy inwestycje wkraczają na nowe tereny. Ale ta procedura owocuje czasami sensacyjnymi odkryciami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dawni fotografowie jako naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 23:45
Spotkanie z dr Ewą Manikowską - historykiem sztuki z Instytutu Sztuki PAN, beneficjentką Programu POMOST Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Stypendium to przyznawane jest osobom, które po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym chcą powrócić do intensywnej pracy naukowej.
rozwiń zwiń