Moralność zależy od interesu osoby oceniającej

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 15:00
- Jeżeli widzimy kogoś oszukującego to go potępiamy. Jednak, gdy sami zyskujemy na tym oszustwie, to oszust zyskuje naszą sympatię i pochwalamy jego zachowanie - wyjaśnia prof. Bogdan Wojciszke psycholog społeczny ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Audio
  • Z prof. Bogdanem Wojciszke w rozmawiała Katarzyna Kobylecka (Dwójka/Skarbiec nauki Polskiej)
Oceny moralne mają w istocie charakter subiektywny - to wniosek z badań prof. Wojciszke
Oceny moralne mają w istocie charakter subiektywny - to wniosek z badań prof. Wojciszke Foto: Glow Images/East News

Badania prof. Bogdana Wojciszke, psychologa społecznego ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej - oddział w Sopocie, dowiodły, że ocena moralna w dużym stopniu zależy od interesu własnego osoby oceniającej. Grupa badawcza pod kierownictwem prof. Wojciszke wykazała, że sądy moralne mają subiektywny i zniekształcony charakter.

- Jeżeli ja widzę, że pani oszukuje i na tym zyskuje, to rzecz jasna oceniam pani zachowanie jako niemoralne - wyjaśniał prof. Wojciszke. - Jednak jeżeli ja sam na tym korzystam, to te oceny łagodnieją - dodał gość Katarzyny Kobyleckiej.Prof. Bogdan Wojciszke podkreśla, że oceny ludzkie nie są tak bardzo zaskakujące. - Bardziej dla nas interesujące było to, dlaczego tak się dzieje, czy ludzie wierzą w te zniekształcone oceny moralne i są ich świadomi - podkreślał gość Dwójki.

Zdaniem badacza oceny moralne są produktem podwójnego rodzaju procesów. - Jedne procesy są świadome i przemyślane: odbywające się za pomocą języka, odwołujące się do racjonalnych uzasadnień - mówił Wojciszke. - Obok tego działają procesy automatyczno-intuicyjne - dodał.Bardzo ciekawe są właśnie te ostatnie procesy, które wynikają przede wszystkim z naszych emocji. - Jeżeli coś budzi pozytywne emocje, to skłania nas do pozytywnego sądu, który później sobie uzasadniamy - wyjaśnił profesor.

Badania i obserwacje zespołu prof. Bogdana Wojciszke mogą przyczynić się do złagodzenia dyskursu publicznego i uświadomienia zainteresowanym, że oceny moralne mają w istocie charakter subiektywny.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. Z prof. Bogdanem Wojciszke spotkała się Katarzyna Kobylecka.

>>> "Skarbiec Nauki Polskiej”

(ah/mm)

Zobacz więcej na temat: psychologia socjologia
Czytaj także

Masz sekrety? To może negatywnie odbić się na twoim zdrowiu

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 10:00
- Tajemnica tajemnicy nie jest równa. Są takie, które mogą powodować problemy u osób, które są skryte i nie zwierzają się innym - uważa dr Anna Gabińska. - Jeśli coś ukrywamy, marnujemy na to dodatkową energię i żyjemy w ciągłym stresie, że prawda wyjdzie na jaw.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak skutecznie realizować cele? Trenuj silną wolę każdego dnia

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 10:00
- Silna wola jest jak mięśnie. Trzeba ćwiczyć ją na co dzień, regularnie, wówczas będzie coraz silniejsza - przekonuje psycholog społeczny dr Ewa Jarczewska-Gerc i dodaje, że w tej dyscyplinie sportu nie można się "przetrenować".
rozwiń zwiń