To w ramach projektu "Rok Obrzędowy z Wikipedią", realizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska.
Etnografowie, wolontariusze, redaktorzy oraz fotografowie Wikipedii od kilku miesięcy jeździli po Polsce, robiąc zdjęcia, kręcąc filmy i dokumentując ludowe tradycje. Zebrane w ten sposób materiały trafiają do internetowej encyklopedii.
Jak mówi IAR Klara Sielicka-Baryłka z Państwowego Muzeum Etnograficznego, dzięki temu udało się już uzupełnić kilka haseł, takich jak "siwki wielkanocne", "śmiergust", "ścinanie kani" czy "marzanna". Te dwa ostatnie hasła były już wcześniej w Wikipedii, ale w krótkiej formie. Teraz zostały uzupełnione o materiały zebrane w czasie wyjazdów. Rozmówczyni IAR dodaje, że chodzi o to, by artykuły mogły być przydatne nie tylko dla przeciętnego czytelnika, ale też na przykład stanowiły rzetelną pomoc naukową dla uczniów czy studentów.
Dzięki projektowi do haseł dodawane są zdjęcia i filmy, pokazujące ludowe zwyczaje i obrzędy. Multimedia trafiają też do bazy Wikimedia Commons.
Etnografowie i wikipedyści odwiedzili 7 miejscowości w całej Polsce, między innymi Wilamowice, Chobienice i Łączyńską Hutę. Hasła w Wikipedii są stale uzupełniane przez zgromadzoną przez nich dokumentację.
Więcej informacji o projekcie znaleźć można na polskich stronach Wikipedii oraz na stronie internetowej Państwowego Muzeum Etnograficznego - www.ethnomuseum.pl.
(IAR)