Tajemnice kultury Wari

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 23:00
Polsko-peruwiańska misja archeologiczna dokonała przełomowych odkryć w Castillo de Huarmey, rzucając nowe światło na historię prekolumbijskiej cywilizacji.
Audio
Figurka dostojnika ludu Wari
Figurka dostojnika ludu WariFoto: wikipedia, domena publiczna

W "Skarbcu Nauki Polskiej" gościliśmy archeologa dr Miłosza Giersza - jednego z laureatów Programu Kwerenda FNP. Subsydia przyznawane w tym programie są przeznaczone na specjalistyczne poszukiwania archiwistyczne w zagranicznych zbiorach i bibliotekach. Dr Miłosz Giersz od kilku lat prowadzi badania archeologiczne na północnym wybrzeżu Peru w dolinach Huarmey i Culebras.

Dotychczasowe odkrycia ekipy polsko-peruwiańskiej w Castillo de Huarmey mają niewątpliwie charakter przełomowy i pozwalają na nowo opisać oraz zinterpretować skomplikowane procesy polityczne i społeczne zachodzące w  jednym z najmniej  poznanych ośrodków cywilizacji Indian Wari. Niemal 100 lat temu na tych terenach prace badawcze prowadził "ojciec archeologii peruwiańskiej" - dr Julio Cesar Tello. Jego archiwum, zawierające oryginalne, nigdy nie publikowane dzienniki polowe wraz z dokumentacją rysunkową (akwarele, szkice, mapy) oraz fotograficzną, znajduje się dziś w  Muzeum Uniwersytetu św. Marka w Limie. Materiały tam zgromadzone są pokłosiem  wypraw naukowych dr Julia Cesara Tello prowadzonych w latach 1913-1935.  Dotarcie i przebadanie tych zbiorów - w  kontekście obecnie prowadzonych prac - wydają się być kwestią priorytetową. Daje to bowiem możliwość ustalenia historii badań archeologicznych stanowiska Castillo de Huarmey oraz innych związanych z nim ośrodków w dolinach Huarmey i Culebras, jak również ustalenie proweniencji wielu unikatowych zabytków archeologicznych pozyskanych podczas badań J. C. Tello.

Audycję prowadziła Katarzyna Kobylecka.

Czytaj także

Antropologia filozoficzna Edwarda Abramowskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 12:47
Pod takim tytułem ukazała się monografia pióra dr Anny Dziedzic, przedstaswiająca myśl wybitnego psychologa i socjologa końca XIX wieku na tle jego czasów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skarby dawnego Szczecina

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 19:00
Pierwszy "Skarbiec Nauki Polskiej" o nowej porze poświęcamy najnowszej monografii wczesnośredniowiecznego Szczecina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwa przełomy w polskiej sztuce

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 22:00
1955 i 1989 to dwie wazne daty w historii polskiej sztuki: jedna związana z destalinizacją, druga z przemianami demokratycznymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzeczpospolita samorządna a społeczeństwo obywatelskie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 07:00
Gościem Dwójki był dr Paweł Załęski, który w swej książce analizuje socjologiczne fenomeny postmodernizmu.
rozwiń zwiń