Zofia Posmysz w prozie i wywiadzie
Z Zofią Posmysz spotkaliśmy się w związku z 73. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Zofia Posmysz wyznała, że od wielu lat za swoją życiową misję uznaje głoszenie prawdy o historii tego miejsca. Zgoda na pierwsze spotkanie z wycieczkami przyjeżdżającymi do Auschwitz przyszła jej jednak z trudem. - To pierwsze spotkanie zdecydowało o moim dalszym życiu - wspominała w audycji. - Po spotkaniu podeszła do mnie niemiecka licealistka z podziękowaniem i z przeprosinami. Spytałam za co mnie przeprasza, a ona na to, że brat jej ojca był w SS, i rozpłakała się. Podziękowałam jej za to, że tu jest, i że chce znać prawdę - mówiła Zofia Posmysz.
Pisarka opowiadała w audycji nie tylko o traumach czasu spędzonego w obozie, ale też wspominała swoje dzieciństwo w rodzinie kolejarzy, pierwsze dni wojny oraz powojenne doświadczenia zawodowe. Zofia Posmysz odniosła się także do reportażu w TVN o polskich neonazistach.
Wyzwolenie obozu Auschwitz-Birkenau - serwis historyczny
***
Tytuł audycji: Wolna sobota
Prowadzi: Jerzy Kisielewski
Gość: Zofia Posmysz (była więźniarka Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Przeżyła eksperymenty medyczne i marsz śmierci. Swoje obozowe doświadczenie zamieniła w literaturę najwyższej próby. Jej szokującą "Pasażerkę" sfilmował Andrzej Munk)
Data emisji: 27.01.2018
Godzina emisji: 16.00
bch/ac