8. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny NDI Sopot Classic

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 12:10
W czasie czterech koncertów usłyszeć będzie utwory powstające na przestrzeni wielu wieków kultury muzycznej oraz pochodzące z najrozmaitszych stron świata. Patronem festiwalu (4-11 sierpnia) jest radiowa Dwójka.
Plakat
PlakatFoto: materiały prom.

Przyświecającą organizatorom (Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Bałtycka Agencja Artystyczna BART, Opera Leśna) ideą jest zainteresowanie wydarzeniem zarówno koneserów muzyki klasycznej, jak i dotarcie do odbiorców wciąż odkrywających fascynujący świat muzyki poważnej. Repertuar festiwalu dobierany jest tak, aby odbiorcy poszukujący różnorodnych stylów muzycznych znaleźli dla siebie atrakcyjne propozycje.

Festiwal tradycyjnie rozpoczyna uroczysty Koncert inauguracyjny na deskach Opery Leśnej. Tegoroczną edycję, w sobotę 4 sierpnia, otworzy występ Piotra Beczały zaliczanego do ścisłej czołówki najlepszych światowych tenorów, którego liryczny głos znakomicie sprawdza się w nawet najbardziej wyszukanym repertuarze. Artysta od lat znajduje się na muzycznym szczycie, choć sam uważa, że taki nie istnieje. Od wielu lat występuje na deskach najlepszych światowych teatrów. Swoją karierę przyrównuje do pasma górskiego – wędrówki z niekończącymi się wyzwaniami. W swojej działalności artystycznej niezwykle wytrwale i konsekwentnie promuje twórczość polskich kompozytorów, włączając ich utwory do programów koncertowych jakie wykonuje na całym świecie. W listopadzie b.r. w ramach obchodów rocznicy stulecia Państwa Polskiego artysta weźmie udział w wykonaniu III Symfonii Pieśń o nocy Szymanowskiego w Teatrze Wielkim, a także w koncertach w Musikverein w Wiedniu.

Od samego początku powstania organizatorzy kładą nacisk na promowanie muzyki polskiej, aby wśród zróżnicowanych programowo i artystycznie wydarzeń, składających się na każdą kolejną edycję, nigdy nie brakowało zarówno znakomitych polskich wykonawców, jak i dzieł polskich kompozytorów. Przypadająca w roku bieżącym setna rocznica odzyskania niepodległości stała się wyjątkową okazją do przygotowania koncertu, na którego repertuar w pełni składają się dzieła m.in. Wojciecha Kilara, Fryderyka Chopina, Krzysztofa Pendereckiego i Mikołaja Góreckiego. We wtorek, 7 sierpnia w Sali Koncertowej PFK Sopot odbędzie się Koncert Muzyki Polskiej, podczas którego Polska Filharmonia Kameralna Sopot wystąpi z austriackim pianistą Ingolfem Wunderem, laureatem II nagrody na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

W czwartek 9 sierpnia w kościele św. Jerzego w Sopocie wystąpi specjalizujący się w wykonawstwie a capella brytyjski zespół VOCES8. Grupa występuje intensywnie w całej Europie, Ameryce Północnej i Azji, wykonując niezwykle szerokie spektrum kompozycji: od renesansowej polifonii do utworów współczesnych. Wszechstronność i celebracja ekspresji muzycznej ma kluczowe znaczenie dla etosu przyświecającego członkom Voces8.

Uroczyste zakończenie festiwalu odbędzie się w sobotę 11 sierpnia w Operze Leśnej w Sopocie. Koncert finałowy "Pod niebem Paryża" to propozycja kierowana do miłośników repertuaru rodem znad Sekwany. Na deskach sopockiego amfiteatru wystąpi Polska Filharmonia Kameralna Sopot, która pod dyrekcją maestro Wojciecha Rajskiego wykona najpopularniejsze utwory klasyczne oraz rozrywkowe, powszechnie identyfikowane z Francją i artystami francuskimi. Na scenie pojawią się także rozpoznawalni i cenieni soliści: Edyta Piasecka (sopran), Bernadetta Grabias (mezzosopran), Anna Guzik (śpiew), Kacper Kuszewski (śpiew), Amelia Maszońska (skrzypce) oraz Lukas Gogol (akordeon).

Polska Filharmonia Kameralna Sopot działa w strukturach Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART. Festiwal zorganizowano dzięki finansowej pomocy Miasta Sopotu. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, i Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski.

***

materiały pras./pg

Zobacz więcej na temat: Sopot muzyka klasyczna