Filip Berkowicz: Actus Humanus opiera się na jutrzniach
W niedzielę (21.04) Bernhard Forck i jego formacja wystąpili na festiwalu Actus Humanus Resurrectio w Gdańsku. Na program ich koncertu złożyły się Koncerty brandenburskie Jana Sebastiana Bacha.
- Ostatni koncert zbioru – VI, ma najbardziej intymny, kameralny charakter. Nie ma skrzypiec tylko viole, co daje charakterystyczną barwę i ciepło. Viole da gamba nie są też najgłośniejszymi instrumentami. Druga część programu rozpoczynamy tym właśnie koncertem, a ponieważ jest to wieczór wielkanocny, zagramy na końcu II koncert, z fantastycznymi partami trąbek. Cały wieczór rozpoczyna ten największy – I, który gromadzi na estradzie największy skład wykonawczy. W grupie solistów mamy m.in. trzy oboje, skrzypce piccolo – bardzo delikatny instrument, strojony inaczej niż klasyczne skrzypce, nie jest również zbyt głośny, co daje świetny kontrast z bardzo donośnym brzmieniem rogów, a po nim wybraliśmy kolejno III i IV koncert. Po przerwie, po wspomnianym już szóstym, zagramy V, ze wspaniałą kadencją solowego klawesynu i II koncert na finał - tłumaczył podczas próby Bernhard Forck.
Wykonanie kompletu Koncertów brandenburskich podczas jednego wieczoru nie jest czymś często spotykanym. Jak z tym wyzwaniem radzą sobie muzycy, czy nie jest to dla nich zbyt wymagające zadanie? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki
Rozmawiała: Milena Gąsienica
Gość: Bernhard Forck (skrzypek, dyrygent, Akademie für Alte Musik Berlin)
Data emisji: 21.04.2019
Godzina emisji: 21.00
pg/gs