Lawrence Foster świętuje siódmy rok jako dyrektor muzyczny Opéra de Marseille w sezonie 2019/20, a także pierwszy rok jako dyrektor artystyczny i główny dyrygent Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Znany jest z ekscytujących i ekspresyjnych występów w szerokiej gamie muzyki. Obawia się jednak twórczości jednego z kompozytorów barokowych - Jana Sebastiana Bacha. - Jest w tej muzyce niezwykła uniwersalność, której nie znajdzie się nigdzie indziej. Dlaczego zatem nie mielibyśmy wykonywać jego muzyki np. w tradycji późnoromantycznej? Ale ja straciłem odwagę. Dyrygowałem kiedyś "Pasją według św. Mateusza". Jeden z krytyków napisał później, że słuchał Bachowskiej Pasji, którą dyrygował antychryst. Pomyślałem wtedy, że chyba jednak pozostawię tę muzykę innym - opowiadał.
Artysta podkreślał, że lubi wielu śpiewaków, jednak jego ulubionym jest amerykański piosenkarz i aktor filmowy, Frank Sinatra. Wyjaśniał, że ceni go nie tylko za sam wokal, ale również za doskonałą znajomość brzmienia orkiestry. Jak opowiadał dyrygent, Sinatra podczas sesji nagraniowej potrafił odwrócić się do muzyków pytając, dlaczego jeden ze skrzypków gra pustą strunę E, bo brzmi zbyt twardo. I chociaż piosenkarz nie miał klasycznego muzycznego wykształcenia, to miał niezwykle czuły słuch, który był jego naturalnym darem.
Kto jest wzorem dyrygenckim dla Lawrence’a Fostera? Jaką ma wizję swojej roli w orkiestrze? Czy stosuje większą presję podczas prób, czy w czasie koncertu? Jaki rodzaj brzmienia w orkiestrze lubi najbardziej? O tym w nagraniu audycji.
***
Rozmawiał: Jakub Kukla
Gość: Lawrence Foster (pierwszy dyrektor artystyczny i główny dyrygent Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia)
Data emisji: 18.10.2019
Godzina emisji: 20.35
Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".
am