Współczesne kompozycje w prawykonaniu Orkiestry SWR. Dyryguje Ingo Metzmacher

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2024 06:00
Donaueschinger Musiktage to najstarszy i prawdopodobnie najbardziej prestiżowy międzynarodowy festiwal muzyki nowej. W Dwójce przypomnieliśmy jeden ze znakomitych koncertów, podczas którego zabrzmiały prawykonania takich kompozytorów, jak Younghi Pagh-Paan czy Francesca Verunelli. Orkiestrą Symfoniczną SWR dyrygował Ingo Metzmacher.
Ingo Metzmacher jest niemieckim dyrygentem i dyrektorem artystycznym festiwalu KunstFestSpiele Herrenhausen w Hanowerze.
Ingo Metzmacher jest niemieckim dyrygentem i dyrektorem artystycznym festiwalu KunstFestSpiele Herrenhausen w Hanowerze.Foto: Felix Broede

Program:

  • Younghi Pagh-Paan Frau, warum weinst du? Wen suchst du? (prawykonanie)
  • Francesca Verunelli Tune and Retune II (prawykonanie)
  • Steven Takasugi Koncert na fortepian, orkiestrę i elektronikę (prawykonanie)

Wykonawcy:

Roger Admiral – fortepian,

Orkiestra Symfoniczna SWR,

Studio Eksperymentalne SWR,

dyr. Ingo Metzmacher

(Donaueschingen, 22.10.2023)

***

Donaueschinger Musiktage to eden z najbardziej prestiżowych światowych festiwali nowej muzyki. Pierwsza impreza odbyła się w 1921 roku z inicjatywy tamtejszego Towarzystwa Przyjaciół Muzyki oraz pod patronatem takich kompozytorskich znakomitości, jak Ferruccio Busoni, Hans Pfitzner, Arthur Nikisch i Ryszard Strauss. Już trzy lata później tematem przewodnim festiwalu stała się - budząca wtedy silny opór - muzyka dwunastotonowa Schönberga, Weberna i Hauera.

Wybitnie progresywne tendencje Donaueschinger Musiktage uległy wyhamowaniu pod wpływem wydarzeń lat 30. oraz II wojny światowej. Wielki renesans imprezy rozpoczął się po 1945 roku, kiedy w jej organizację zaczyna się angażować Radio Południowo-Niemieckie: kameralistyka zastąpiona zostaje stopniowo przez spektakularne koncerty orkiestrowe. I tak Donaueschinger Musiktage stają się głównym, obok festiwalu w Darmstadt, centrum powojennej awangardy. Ten status udało się utrzymać imprezie do dziś.

***

Na "Filharmonię Dwójki" w czwartek (7.11) w godz. 20.00-22.30 zaprosiła Joanna Grotkowska.

am/dz

Czytaj także

Thomas Sanderling: Europa Wschodnia to ważny wątek w historii muzyki

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 16:30
- Beethoven wyjechał z Bonn do Wiednia, ponieważ chciał studiować w Wiedniu. Podobnie było z Haydnem. Myślę, że wiele motywów z późnych symfonii Haydna ma swoje korzenie w Europie Wschodniej, a nawet na Bałkanach. Uważam, że geograficzna bliskość Europy Wschodniej jest ważną częścią historii niemieckiej muzyki - mówił w Dwójce dyrygent Thomas Sanderling.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Paweł Szymański @ 70!". Świętujemy 70. urodziny kompozytora [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2024 07:00
Paweł Szymański 28 marca skończył 70 lat. Tego dnia w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się nadzwyczajny koncert pt. "Paweł Szymański @ 70!", za pomocą którego muzycy i przyjaciele chcieli uhonorować jednego z najwybitniejszych kompozytorów po Lutosławskim. Prezentujemy zapis wideo tego wydarzenia.
rozwiń zwiń