NOSPR/ Fournillier/ Nieskończenie elegancka muzyka francuska

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2024 22:00
Dzieła francuskich kompozytorów z przełomu XIX i XX wieku znalazły się programie koncertu Chóru Filharmonii Krakowskiej i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Patricka Fournilliera. Wśród solistów usłyszeliśmy Gabrielę Legun i Stanisława Kuflyuka.
Patrick Fournillier to znakomity francuski dyrygent, a także Dyrektor Muzyczny Teatru WielkiegoOpery Narodowej
Patrick Fournillier to znakomity francuski dyrygent, a także Dyrektor Muzyczny Teatru Wielkiego–Opery NarodowejFoto: Heikki Tuuli

Program:

  • César Franck Symfonia d-moll
  • Gabriel Fauré Requiem op. 48

Wykonawcy:

Chór Filharmonii Krakowskiej

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

dyr. Patrick Fournillier

soliści: Gabriela Legun – sopran, Stanisław Kuflyuk – baryton

***

Przez większość XIX wieku francuski romantyzm poszukiwał własnej drogi, starając się nie wpaść w orbitę wpływów niemieckich – ale César Franck ostatecznie wolał ulec płynącej z nich inspiracji, odnajdując w swej Symfonii d-moll indywidualny głos. Owszem, z gęstą harmonią, lecz i z wyrafinowanymi, przykuwającymi uwagę tematami, ze szczególną melancholią i z niezwykłą mnogością barw bogatej w brzmienia orkiestry. Powstało w ten sposób dzieło liczące się do najznakomitszych w stuleciu symfonii.

Gabriel Fauré to już następne pokolenie i zwrot w kierunku francuskiej przejrzystości: jeszcze nie impresjonizm, ale już muzyka rozświetlona wewnętrznym blaskiem, ezoteryczna i powiewna, a przy tym nieskończenie subtelna i elegancka. Miękkie i ciepłe słońce jesieni nadaje też łagodnego blasku jego wyjątkowemu w historii muzyki Requiem. Ta msza żałobna powstała właśnie jako msza: na potrzeby liturgiczne kościoła, w którym Fauré grał – koncertował – na organach. Groza śmierci zamienia się tu raczej w nostalgiczną refleksję, patrzącą w zaświaty pogodnym wzrokiem nieoczekującym wstrząsów.

[Jakub Puchalski/NOSPR]

***

Na "Filharmonię Dwójki" w piątek (8.11) zaprosił Marcin Majchrowski.

am

Czytaj także

Krzysztof Jakowicz: grać lepiej od siebie samego z wczoraj - to moje credo [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2024 12:12
- Grałem w Kaliszu koncert, na który przyjechała wycieczka ze szkoły muzycznej w Turku. Jeden z uczniów podszedł do mnie po występie i nieśmiało zapytał o moje muzyczne credo. Odpowiedziałem mu z największą szczerością: grać lepiej od siebie samego z wczoraj - mówił w Dwójce Krzysztof Jakowicz, wybitny skrzypek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Strahl - entuzjasta muzyki dawnej zaprzyjaźniony z muzyką współczesną

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2024 13:47
Znakomity solista i wybitny kameralista. Muzyk koncertujący z najsłynniejszymi orkiestrami i największymi mistrzami batuty. Autor wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Wiolonczelista Tomasz Strahl był gościem radiowej Dwójki.
rozwiń zwiń