Sztuka pojmowania rzeczywistości - "Światy lękowe" Mateusza Grzeszczuka

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2024 17:09
Ciągłe scrollowanie i nadmiar informacji to cywilizacyjne dolegliwości naszych czasów. Czy można się od tego "odłączyć"? Mateusz Grzeszczuk, autor książki "Światy lękowe", opowiedział, jak przeciążenie informacyjne może negatywnie oddziaływać na nasze życie.
Co to przeciążenie informacyjne?
Co to przeciążenie informacyjne?Foto: Shutterstock

Książka "Światy lękowe"

Gościem Alicji Michalskiej w audycji "Ferment kulturalny" był Mateusz Grzeszczuk, autor jednego z najpopularniejszych podcastów o świecie "Podróż bez paszportu". Na antenie Czwórki opowiedział o swojej książce "Światy lękowe", czyli dzienniku czasów przebodźcowania, zmuszającym do refleksji nad wartościami i postawieniem pytania, które z nich są dzisiaj najważniejsze.


Posłuchaj
34:37 czwórka ferment kulturalny 09.11.24 14.12.mp3.mp3 Mateusz Grzeszczuk o swojej książce "Światy lękowe" i ciągłym nadmiarem informacji (Ferment kulturalny/Czwórka)

 

Książka "Światy lękowe" Mateusza Grzeszczuka to opowieść o dzisiejszej rzeczywistości, uzupełniona niecodziennymi refleksjami o całym świecie. - Chciałem, aby to nie była książka o ciekawostkach. Mam świadomość, że to nie jest najbardziej potrzebna wiedza, ale skłania do myślenia tu i teraz. Dla przykładu, jedna z dużych gazet napisała o "Światach lękowych", a obok mojej twarzy umieściła informację o wściekliźnie i płonących pustostanach. To nawiązania do problemu wścieklizny w Azji i Afryce, zaś z pustostanami zmagają się Stany Zjednoczone - tłumaczy autor książki.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez NEWHOMERS (@newhomers.pl)

Jak mówi Mateusz Grzeszczuk, autorzy i wydawnictwa chcieliby, aby o ich dziełach mówić w kategoriach wyjątkowości. - Na razie ostrożnie podchodzę do rewelacji o "Światach lękowych". Jeżeli jednak Juliusz Strachota i Jakub Żulczyk uważają książkę za bardzo dobrą, to pokornie stwierdzam, że prawdopodobnie mają rację - mówi twórca podcastu "Podróż bez paszportu".

Rzeczywistość tu i teraz

Gość Czwórki wierzy, że Polacy chcą słuchać o świecie. Zwraca jednak uwagę na to, że przed popularyzacją podcastów mieli mało możliwości, aby móc się z tą tematyką spotykać regularnie. Grzeszczuk uważa, że media wykorzystują wiedzę ekspertów tylko wtedy, gdy coś się dzieje. - Przyjeżdża ekipa telewizyjna czy radiowa, nagrywają piętnaście minut, puszczą dziesięć sekund i koniec - wyjaśnia autor "Światów lękowych".

- Każdy przedmiot czy przestrzeń ma swoje głębsze dno, historię i DNA. Nie poświęcamy czasu na refleksję, jak coś powstało lub jak się znalazło w naszych rękach. Jesteśmy społeczeństwem spolaryzowanym, podzielonym na różne obozy i plemiona. Gdzieś za naszymi plecami rozwija się reszta świata. Trzeba sobie uświadomić, że oprócz polskiego piekiełka jest cała inna i fascynująca rzeczywistość - wyznaje gość Czwórki.

Zobacz także:

Przeciążenie informacyjne

Jako element debaty publicznej, Mateusz Grzeszczuk stara się swojej podcastowej pracy nie używać clickbaitów. - Jeżeli kolejny raz widzimy informację, że coś jest bardzo ważne, to za dziesiątym razem to już nie zadziała. Jakby w okolicy naszych domów ciągle wyły syreny alarmowe, to za pierwszym razem wzbudzą zainteresowanie, a po paru dniach nie będziemy już ich słyszeć - opowiada rozmówca Alicji Michalskiej.

***

Tytuł audycji: Ferment kulturalny

Prowadzący: Alicja Michalska

Gość: Mateusz Grzeszczuk (twórca podcastu "Podróż bez paszportu" i autor książki "Światy lękowe")

Data emisji: 09.11.2024

Godzina: 14.12

kajz

Czytaj także

Sposób na lepsze życie i pracę? Mniej mediów społecznościowych. Teraz potwierdziły to badania

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2023 07:07
Ograniczenie czasu korzystania z mediów społecznościowych o zaledwie 30 minut dziennie korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne, satysfakcję z pracy i zaangażowanie – sugerują wyniki badania opublikowanego na łamach pisma "Behaviour & Information Technology".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ban na TikToka i Instagrama. W tym kraju chcą ograniczyć social media nastolatkom

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2024 13:41
Dzieci, które nie ukończyły 16. roku życia mają mieć w Australii zakaz korzystania z mediów społecznościowych. 
rozwiń zwiń