Aleksander Tansman to nadal słabo nam znana postać. A przecież był jednym z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku, którego dzieła są nagrywane przez największych i wykonywane na najznakomitszych estradach świata. To pierwszy Polak nominowany do Oscara za muzykę filmową. Człowiek o ciekawej biografii, przyjaciel Chaplina i Gershwina.
W Łodzi, z której pochodzi kompozytor, w piątek, 9 listopada, rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych TANSMAN 2012. Wojciech Wendland, badacz życia i twórczości Tasmana, dyrektor programowy festiwalu, podkreślał, że kompozytor odbył w latach 1932–1933 bezprecedensowe, jak na przedstawiciela muzyki i klasycznej tournee dookoła świata, podczas którego podejmowany był przez Mahatmę Gandhiego i cesarza Japonii Hirohito.
Aleksander Tansman w Radiach Wolności >>
W roku 1928 zagrał w Hollywood Bowl. 18 tysięcy osób wysłuchało jego II koncertu fortepianowego dedykowanego Charliemu Chaplinowi. W Stanach utwór został okrzyknięty "muzyczną biografią Chaplina”.
Z Chaplinem Tansman poznał się w słynnym klubie Coconut-Grove w Hollywood w latach 20. Legendarny komik uratował go przed Zagładą, kiedy ten w 1941 roku nie mógł wydostać się z Paryża ze swoją żoną i dwiema córeczkami. – Chaplin zorganizował komitet pomocy i angaże dla Tansmana w Stanach Zjednoczonych, żeby mógł legalnie wyjechać. Te angaże podpisywali najlepsi dyrygenci świata: Sergiusz Kusewicki, Vladimir Golschmann, Leopold Stokowski – mówił gość "Klubu Trójki”.
Tansmanowi przed wyjazdem do Stanów nie udało się kupić walizek. Cały swój dobytek zapakował więc do… trumny i to z nią zjawił się w porcie w Nowym Jorku, gdzie przywitali go reporterzy "The New York Times”.
Posłuchaj innych rozmów w "Klubie Trójki" >>
Marzena Bomanowska, szefowa działu kultury "Gazety Wyborczej" w Łodzi, podkreślała, że w biografii Tansmana jest "dużo takich punktów, które zadziwiają i zachwycają, wręcz wydają się gotowym materiałem na scenariusz filmowy”.
Jak powiedziała dziennikarka Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych TANSMAN 2012 to wbrew pozorom nie impreza poświęcona tylko twórczości Tansmana. – Oczywiście jego muzyka jest obecna podczas różnych koncertów i również w konkursie jego imienia, ale tak naprawdę festiwal jest okazją, żeby obcować z bardzo różnorodną muzyką, z różnych krajów, w różnych stylach – mówiła rozmówczyni Dariusza Bugalskiego.
W audycji wypowiadał się także Wojciech Michniewski, wybitny dyrygent, jeden z pierwszych wykonawców muzyki Tansmana w Polsce.
Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godzinie 21.00. Zapraszamy.