W związku z trwającym Wielkanocnym Festiwalem Ludwiga van Beethovena w "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o poglądach tego niemieckiego artysty. Dziś więcej nam o nich mówi twórczość kompozytora, niż jego osobiste zapiski. - Zaczęło się od pochwały rewolucji i generała Napoleona - opowiadał prof. Czubaty nawiązując do III Symfonii, która początkowo miała być dedykowana francuskiemu przywódcy. Napoleon stracił jednak w oczach Beethovena po tym, gdy koronował się na cesarza. - Znamienne, że w 1813 roku napisał marsz na cześć przeciwnika Napoleona pruskiego feldmarszała Yorcka oraz symfonię upamiętniającą zwycięstwo Wellingtona w bitwie pod Vitorą w Hiszpanii - dodawał historyk.
Prof. Czubaty zauważał, że trudno jest zrekonstruować spójny zestaw poglądów Ludwiga van Beethovena. Jego zdaniem sympatie kompozytora mieszczą się gdzieś między monarchią konstytucyjna a umiarkowaną republiką.
W audycji gościliśmy też prof. Ryszarda Daniela Golianka, który opowiadał o muzycznej rewolucji dokonanej przez Beethovena.
***
Prowadzi: Piotr Kędziorek
Goście: prof. Ryszard Daniel Golianek (muzykolog) i prof. Jarosław Czubaty (historyk)
Data emisji: 16.03.2016
Godzina emisji: 8.10
Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".
bch/mc