Przygotowano ponad 170 filmów, które będę prezentowane na ponad 300 pokazach. Podzielone na kilkanaście sekcji obejmują m.in nowości ze światowych festiwalu, dokumenty, filmy dla dzieci, ale też pokazy plenerowe w kinie Bałtyk.
Dużym zainteresowaniem cieszy się kino kulinarne. Na niektóre seanse nie ma już biletów. Kino kulinarne to film połączony z późniejszą kolacją. Poznański kucharz Krzysztof Rabek przygotuje potrawy powiązane z pokazywanym wcześniej filmem.
Festiwalowa muzyka to koncerty - począwszy od Gali Otwarcia w Auli UAM. Zagrają akordeonista Marcin Wyrostek, Motion Trio, laureaci Grand Prix Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego i Orkiestra Kameralna l'Autunno pod batutą Adama Banaszaka.
Nie zabraknie sztuk teatralnych, warsztatów Master Classes, dyskusji o polityce, kulturze i ekologii. Organizatorzy zaplanowali też wykłady, między innymi o aktorstwie, prawach autorskich oraz pisaniu scenariuszy. Gośćmi tych spotkań będą m.in aktorzy Julian Sands i Frances Fischer, pisarz Shem Bitterman czy polski muzyk jazzowy Leszek Możdżer.
Festiwal Transatlantyk ma dwa konkursy kompozytorskie, jak mówi dyrektor artystyczny imprezy Jan A.P. Kaczmarek "być może najlepsze na świecie w tej dziedzinie". Uczestnicy Film Music Competition, będą musieli skomponować muzykę do dwóch krótkich filmów - fragmentu fabuły "Mój przyjaciel Hachiko" w reżyserii Lasse'a Hallströma i animacji "Wielka ucieczka" Damiana Nenowa.
Kaczmarek podkreśla, że impreza powinna zmusić uczestników do przemyśleń. Chciał stworzyć festiwal idei społecznych, który interweniuje, uczy i zwraca uwagę na globalizację.
Najważniejsza nagroda tegorocznego Transatlantyka trafi do Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich. Wyróżniono ich Glocal Hero Award za ich działania społeczne i kulturalne, współdziałanie pełne pasji, doświadczenia i twórczej energii. Odbiorą wyróżnienie z rąk twórcy i dyrektora festiwalu Jana A.P. Kaczmarka, podczas Gali Zamknięcia 21 sierpnia.
tj