François Dumont i Evgeni Bozhanov w jakości 5.0 Dolby Pro Logic - posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 09:00
Przed Sylwestrem Dwójka przypomina występy finałowe laureatów Konkursu Chopinowskiego, zarejestrowane w najwyższym standardzie dźwięku.
Audio
  • Kontrowersje wokół teatralnej kreacji Evgeniego Bozhanova
  • Evgeni Bozhanov - Liszt XXI wieku?
  • Marek Dyżewski: Evgeni Bozhanov to 'boski szaleniec'
  • Evgeni Bozhanov o subiektywizmie swoich chopinowskich interpretacji
  • Evgeni Bozhanov o swoich polskich doświadczeniach i koncertowych zwyczajach

Jeśli ktoś powątpiewał w ogólnonarodowe zainteresowanie obchodami Roku Chopinowskiego, musiał zmienić zdanie pod koniec października. Decyzja jury XVI Konkursu Chopinowskiego wywołała prawdziwą burzę wśród fachowców i koneserów, ale też w najbardziej masowych i demokratycznych mediach. Nie zabrakło internautów, którzy w zwycięstwie Rosjanki Julianny Awdiejewej doszukiwali się kolejnego przejawu putinowsko-tuskowskiego spisku przeciwko polskiemu interesowi narodowemu. Inni całkiem poważnie twierdzili, że Konkurs został „ustawiony” przez japoński koncern Yamaha, na którego instrumentach gra (a tym samym je reklamuje) pianistka. Ciekawe, do którego spisku wciągnięty został członek jury Fou’Tsong, który nie tylko głosował lecz także lobbował na rzecz Awdiejewej, choć – wedle niepotwierdzonych informacji – nie miał do tego prawa jako jej nieoficjalny nauczyciel?

Co do jednego zgadzają się wszyscy: pod względem wykonawstwa to był najbardziej udany Konkurs od lat. Wysłuchaliśmy całej plejady nietuzinkowych osobowości artystycznych, które wyznaczać będę kierunki chopinowskiego wykonawstwa w najbliższych dekadach. W finale znaleźli się więc m. in. elegancki na specyficznie francuski sposób François Dumont (V nagroda) oraz teatralny Bułgar Evgeni Bozhanov (IV nagroda).

 

 

François
François Dumont

Największego emocje do czasu kontrowersyjnego rozstrzygnięcia Konkursu budziły występy Evgeny'ego Bozhanova. Jego manieryzm i swobodny stosunek do zapisu kompozytorskiego interpretowano jako przejaw autentycznego geniuszu albo... pospolitej arogancji. Komentatorzy Dwójki także spierali się o skalę talentu bułgarskiego pianisty, nie unikając przy tym porównań do wirtuozowskiego stylu wielkich mistrzów z początków XX stulecia a nawet samego Liszta.

Aby wysłuchać ich październikowych opinii oraz wypowiedzi samego Bozhanova, wystarczy kliknąc odpowiednie ikony dźwięków w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

 

Program:

 

Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op. 11

Wyk. Evgeni Bozhanov - fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Antoni Wit - dyrygent

(18.10.2010)

 

***

 

Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op. 11

Wyk. François Dumont - fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Antoni Wit - dyrygent

(20.10.2010)

 

27 grudnia (poniedziałek), godz. 19:00

 

François Dumont urodził się 19 października 1985 roku w Lyonie. Jest absolwentem Conservatoire National Supérieur de Musique w Paryżu w klasie Bruna Rigutto. Umiejętności pianistyczne doskonalił w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Lago di Como we Włoszech. W 2007 roku został laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych: im. Królowej Elżbiety Belgijskiej, im. Vlado Perlemutera we Francji oraz im. Jeana Françoix we Francji). Dwa lata później otrzymał IV nagrodę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu, a w 2010 roku - V nagrodę XVI Konkursu Chopinowksiego w Warszawie. Koncertuje w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Evgeni Bozhanov to pianista bułgarski, zdobywca m.in. II nagrody w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Królowej Elżbiety (Belgia, 2010) oraz IV nagrody XVI Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2010). Urodził się w 1984 roku, a występy z orkiestrą rozpozczął w wieku lat 12. Był uczniem Borisa Blocha w Folkwang-Hohschule fur Musik w Essen (Niemcy); następnie studiował u Georga Friedriecha Schencka w Robert Schumann Musikhochschule w Düsseldorfie. Brał udział m.in. w Ravinia Festival (Chicago), Miedzynarodowym Festiwalu "Chopin i jego Europa" a także festiwalu Muzyki Kameralnej w Triescie. Andre Watts nazwał go "wspaniałym pianistą o niezwykłych umiejętnościach technicznych i wybitnej muzycznej ekspresji". - ...z niespotykaną precyzją tworzy hipnotyzującą muzykę - napisał The Dallas Morning News. - Jest w stanie oddać więcej niuansów melodii w jednym takcie, niż większość pianistów przez całe życie, a przy tym przychodzi mu to tak naturalnie.

 

Na występy finalistów XVI Konkursu Chopinowskiego w jakości 5.0 Dolby Pro Logic zapraszamy przez cały tydzień:

 

wtorek, 28.12.2010, godz. 19.00

Paweł Wakarecy (wyróżnienie), Lukas Geniušas (II nagroda)

środa, 29.12.2010, godz. 19.00

Julianna Awdiejewa (I nagroda), Daniił Trifonow (III nagroda)

czwartek, 30.12.2010, godz. 19.00

Ingolf Wunder (II nagroda)

Czytaj także

Tylko Słowianie potrafią grać Chopina

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 16:10
- Gdyby nie moje słowiańskie korzenie i lekcje u Adama Harasiewicza nie rozumiałbym muzyki Chopina - mówi Ingolf Wunder, laureat II nagrody XVI Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ohlsson: co z tym Chopinem?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 16:19
- Na świecie rzadziej gra się dziś muzykę Chopina, ale też daje się odczuć coraz większa tęsknota za nią - powiedział Róży Światczyńskiej wybitny amerykański pianista.
rozwiń zwiń