50. Koncert Promenadowy Festiwalu BBC Proms

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 08:00
W Dwójce słuchaliśmy 50. Koncertu Promenadowego Festiwalu BBC Proms. W programie znalazły się utwory kompozytorów z Czech. Wśród nich m.in. Koncert fortepianowy g-moll Antoniego Dworaka. Wśród wykonawców: Czeska Orkiestra Filharmoniczna.
Jakub Hra dyryguje Czeską Orkiestrą Filharmoniczną na festiwalu BBC Proms
Jakub Hrůša dyryguje Czeską Orkiestrą Filharmoniczną na festiwalu BBC PromsFoto: Andy Paradise/materiały pras.

50. Koncert Promenadowy Festiwalu BBC Proms

Program:

Vítězslava Kaprálová Vojenská symfonietta op. 11, Antonín Dvořák Koncert fortepianowy g-moll op. 33, Leoš Janáček Glagolská mše.

wykonawcy: Mao Fujita – fortepian, Corinne Winters – sopran, Bella Adamova – mezzosopran, David Butt Philip – tenor, Pavel Švingr – bas, Christian Schmitt – organy, Praski Chór Filharmoniczny, przyg. chóru: Lukáš Vasilek, Czeska Orkiestra Filharmoniczna, dyr. Jakub Hrůša

(Royal Albert Hall, 28.08.2024)

***

The Proms to cykl koncertów muzyki klasycznej zorganizowany po raz pierwszy w 1895 roku. Od 1927 roku, z krótką przerwą, wydarzenie to realizowane jest przez BBC - obecnie główny nurt festiwalowych koncertów toczy się w londyńskiej Royal Albert Hall, ale Promsy obecne są także w innych miejscach i miastach, m.in. Belfaście, Birmingham, Bristolu, Cardiff, Glasgow, Liverpoolu.

***

Na audycję "Filharmonia Dwójki" w poniedziałek (14.10) w godz. 20.00-22.00 zaprosił Karol Furtak.

dz/pg

Czytaj także

Pavel Trojan: na festiwalu "Praska Wiosna" oddajemy hołd czeskim kompozytorom

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2024 12:00
- W tym roku przypada 200. rocznica urodzin Bedřicha Smetany. Chcemy oddać hołd naszym dawnym kompozytorom, a więc także Dvořákowi, Sukowi, Janáčkowi i Martinů, ale także pokazać publiczności, że i dziś mamy wielu kompozytorów, z których naprawdę możemy być dumni - mówił w Dwójce Pavel Trojan, dyrektor festiwalu "Praska Wiosna".
rozwiń zwiń
Czytaj także

110. rocznica urodzin Andrzeja Panufnika. Wybitny kompozytor skazany na zapomnienie

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2024 11:39
Andrzej Panufnik to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Czas jego twórczości przypadł na okres komunizmu w Polsce. Artysta nie wytrzymywał kolejnych szykan ze strony komunistów i zdecydował się na emigrację do Wielkiej Brytanii. W odwecie władze PRL zakazały grania jego muzyki i chciały skazać go na zapomnienie. Jednak jego talent i sukcesy za granicą na to nie pozwoliły.
rozwiń zwiń